Dodana: 15 czerwiec 2019 09:43

Zmodyfikowana: 15 czerwiec 2019 10:32

15-lecie łomżyńskiej Wyżej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości

Jubileusz łomżyńskiej ”Państwówki” był pełen niespodzianek. Przyjaciele i goście specjalni uczelni otrzymali okolicznościowe statuetki, a Jarosław Gowin, wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał władzom szkoły dwa symboliczne czeki na łączną kwotę blisko 10 mln zł. Wśród gości, którzy zostali uhonorowani statuetkami był m.in. Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Wicepremier Jarosław Gowin wręcza statuetkę rektorowi PWSIiP  dr hab. Dariuszowi Surowikowi.

– Dobre uczelnie zawodowe, a uczelnia łomżyńska należy do najlepszych, są regionalną kuźnią kadr. Uczelnia buduje prestiż i jest źródłem emanacji rozmaitych idei rozwojowych. Jestem przekonany, że ta inicjatywa sprzed 15 lat dobrze służy Łomży, Podlasiu i Polsce – mówił podczas uroczystości wicepremier Jarosław Gowin. Czeki, które przekazał na ręce rektora PWSIiP  dr hab. Dariusza Surowika to pieniądze przyznane szkole przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a dzielone w konkursach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Impulsem do narodzin uczelni były ambicje decydentów i mieszkańców, którzy po reformie podziału administracyjnego z 1999 roku szukali nowej szansy dla naszego miasta  –  mówił trzeci rektor „Państwówki”, dr hab. Dariusz Surowik honorując zasłużonych w historii uczelni decydentów. Statuetki „Przyjaciel Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży” otrzymali:

- dr. Jarosław Gowin, wicepremier i Ministrowi Nauki i Szkodnictwa Wyższego;

- Sławomir Zgrzywa - pierwszy Marszałek Województwa Podlaskiego;

- Janusz Krzyżewski – drugi marszałek województwa, za którego kadencji PWSIiP otrzymała budynek, który obecnie jest jej siedzibą;

- Jerzy Brzeziński - prezydentowi Łomży w latach 2002-2010, który przekazał na rzecz uczelni grunty przy ul. Poznańskiej oraz rozpoczął wypłatę rocznej dotacji dla uczelni z kasy miasta;

- poseł Mieczysławowi Baszko - marszałek województwa w latach 2014-2015;

- Marek Olbryś - obecny Wicemarszałek Województwa Podlaskiego,

- Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży;

- Stefan Krajewski – radny województwa, były członek zarządu województwa.

 

Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podkreśla, że PWSiIP przez 15 lat swojego istnienia świetnie wpisała się w krajobraz akademicki Łomży. - Można nawet powiedzieć, że przez swój wysoki poziom nauczania, aktywność studentów jest obecnie uczelnią wiodącą w naszym mieście - mówił. - Warto też dodać, że ta uczelnia kształci nie tylko teoretyków, ale praktyków. Jej absolwenci są spokojni o swoje przyszłe zatrudenie, co jest bardzo istotne z punktu widzenia zarządu województwa, bo ma znaczący wpływ na rozwój kadr regionu.

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została powołana 22 czerwca 2004 roku. W rozporządzeniu Rady Ministrów podpisanym przez premiera, profesora Marka Belkę została określona Misja Uczelni – „tworzenie małych i średnich przedsiębiorstw”. W 2012 roku Senat Uczelni sformułował ją na nowo – „Kształcimy Praktyków”. 1 lipca 2004 roku, minister edukacji narodowej i sportu, Mirosław Sawicki, mianował pierwszym rektorem PWSIiP prof. dr hab. inż. Kazimierza Pieńkowskiego, który przez cztery lata intensywnie zabiegał o powołanie uczelni w Łomży. Po rocznym okresie sprawowania funkcji z mianowania profesor Pieńkowski został wybrany na kadencję 2005-2009.

Jubileuszową galę zwieńczył koncert Filharmonii Kameralnej imienia Witolda Lutosławskiego w Łomży, a muzyków poprowadził francuski dyrygent Amaury du Closel.

Źródło: www.pwsip.edu.pl

Oprac.art

Fot. www.pwsip.edu.pl

facebook