Dodana: 12 listopad 2019 16:23

Zmodyfikowana: 12 listopad 2019 16:32

100-lecie Szkoły Podstawowej w Boćkach

Zaledwie rok młodsza od niepodległej Polski. Jej obecny budynek został wzniesiony dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności. We wtorek (12 listopada br.) Szkoła Podstawowa w Boćkach obchodziła jubileusz 100 lat istnienia. W świętowaniu wziął udział absolwent boćkowskiej szkoły i Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu 100-lecie szkoły w Boćkach-41.jpg

- Jesteśmy skazani na sukces, jeżeli tylko będziemy patrzeć z optymizmem w przyszłość i konsekwentnie dążyć do jego realizacji – podkreślił w swoim wystąpieniu wicemarszałek. Tymi słowami nawiązał do wieloletniej trudnej przeprawy i dążeniu do budowy nowej siedziby boćkowskiej szkoły i dodał:

– Nasza szkoła w Boćkach jest symbolem tego, że nie ma rzeczy niemożliwych. Kiedy ktoś nam powie, że czegoś się nie da, to właśnie my tę szkołę zbudujemy!

Boćkowska szkoła podstawowa prawie 50 lat mieściła się w starym, piętrowym, drewnianym budynku, zbudowanym z materiałów pochodzących z rozbiórki sowieckich koszar wojskowych z Andryjanek. Do tej rzeczywistości nawiązała w swoim wystąpieniu Krystyna Ulikowska, dyrektor szkoły w latach 1984-2001. Przypomniała, że zawiązany jeszcze w pierwszym roku jej urzędowania Społeczny Komitet Budowy Inwestycji Szkolnych w Boćkach przez kilkanaście lat wytrwale zmierzał do zbudowania szkoły z prawdziwego zdarzenia. W 1988 r. Komitet nabył od diecezji drohiczyńskiej niecałe 2,45 ha z przeznaczeniem pod budowę nowej szkoły w Boćkach. Trzy lata później, dzięki determinacji okolicznych mieszkańców długo wyczekiwana budowa, którą zakończono w 1997 r.

100 lat istnienia boćkowskiej placówki to zobowiązanie na przyszłość, które publicznie sformułował obecny dyrektor szkoły, Kazimierz Pietraszko:

- Tak, jak nasi przodkowie zobowiązali się do rozwoju szkolnictwa w naszej gminie, tak my i nasi następcy zobowiązujemy się wobec wszystkich Was tu zgromadzonych, by prowadzić i rozwijać naszą szkołę przez kolejne 100 lat – powiedział.

Wtorkowa uroczystość jubileuszowa zgromadziła tłumy gości, wśród nich: Beatę Pietruszko - Podlaską Kurator Oświaty, przedstawicieli duchowieństwa, samorządowców, członków grona pedagogicznego boćkowskiej szkoły i placówek zaprzyjaźnionych z regionu, absolwentów, rodziców i obecnych uczniów szkoły. Odczytano listy od ministra edukacji narodowej oraz nuncjatury Stolicy Apostolskiej w Polsce. Poświęcono także nowy sztandar szkoły, na którym znajduje się wizerunek patrona szkoły św. Jana Pawła II.

mn / red. ms

facebook