Dodana: 6 czerwiec 2016 08:54

Zmodyfikowana: 6 czerwiec 2016 08:54

Województwo Podlaskie na Republikańskim Festiwalu Kultur Narodowych w Grodnie

Już po raz jedenasty odbył się w Grodnie Republikański Festiwal Kultur Narodowych. To wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego prezentują się mniejszości narodowe zamieszkujące na terenie Białorusi. Podczas dwóch dni Festiwalu (4-5 czerwca) w Grodnie niczym w tyglu mieszały się różne kultury i narodowości. Była to doskonała okazja do wzajemnego poznania, przełamywania stereotypów i zaprezentowania swojej odmienności licznie przybyłym gościom.

Ilustracja do artykułu IMG_7961.JPG

Podczas Festiwalu nie mogło zabraknąć polskiej prezentacji - Polacy są przecież drugą po pod względem wielkości mniejszością narodową Białorusi. Tę okazję wykorzystało województwo podlaskie, przygotowując specjalną ofertę, która zachwyciła uczestników Festiwalu.

Podlaskie odwiedzić można przed Nowym Zamkiem. Lokalizacja nieprzypadkowa – to miejsce, które było niegdyś świadkiem wydarzeń ważnych dla losów Rzeczypospolitej. Obecny Nowy Zamek to muzeum, w którym prezentowane są eksponaty z wspaniałej przeszłości tej ziemi. Do bogatego dziedzictwa kulturowego nawiązywała również polska prezentacja, na którą składały się m.in. występy zespołów wykonujących muzykę ludową i współczesną, pokazy strojów regionalnych oraz tradycji rękodzieła ludowego.

Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja województwa podlaskiego popularyzująca ofertę turystyczną i kulturalną regionu. Jej gospodarzem był Bogdan Dyjuk – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Goście odwiedzający podlaskie stoisko otrzymywali informację nt. możliwości wypoczynku, szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych, zakwaterowania oraz największych atrakcji turystycznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się: Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, który na terenie Podlaskiego liczy aż 600 kilometrów, Kanał Augustowski oraz Puszcza Białowieska. Podlaska kuchnia i kulinaria wzbudzały równie duże zainteresowanie. Tylko u nas można było spróbować naturalnych soków owocowych, zjeść sękacza, czy otrzymać próbki regionalnych ziół. To wszystko sprawiało, że przed namiotem województwa ustawiały się długie kolejki.

Uzupełnieniem podlaskiej prezentacji były występy aktorów z Teatru A3, znanych głównie z Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Wertep”, którzy żywiołowo zagrzewali uczestników Festiwalu do wspólnej zabawy. Na odważnych czekały atrakcyjne upominki, ale pod warunkiem udzielenia poprawnej odpowiedzi na pytania związane z województwem podlaskim.

Obecność na Republikańskim Festiwalu Kultur Narodowych w Grodnie zaowocowała świetną promocją województwa. Olbrzymie zainteresowanie zwiedzających, pozytywne opinie na temat regionu, budowanie klimatu współpracy, ale przede wszystkim liczne deklaracje odwiedzin województwa i skorzystania z jego oferty, to rezultaty trudne do przecenienia. Kolejny Festiwal już za dwa lata. Podlaskiego na pewno na nim nie zabraknie. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook