Dodana: 14 wrzesień 2017 14:14

Zmodyfikowana: 22 wrzesień 2017 15:17

Wernisaż wystawy fotograficznej Województwa Podlaskiego w Dolnej Austrii

11 września 2017 r. w St. Pölten (Dolna Austria) - Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego wspólnie z panią Johanną Mikl-Leitner, Premier Dolnej Austrii oraz panem Hansem Penzem, Prezydentem Landu Dolnej Austrii uroczyście otworzyli wystawę pt. „Zapewnia się atmosferę życzliwości” autorstwa Tomasza Tomaszewskiego. Na wernisaż wystawy przybyła również pani Monika Szmigiel-Turlej Chargé d'affaires a.i. .

Ilustracja do artykułu glowna.jpg

Na uroczyste otwarcie wystawy licznie przybyli goście ze świata polityki, kultury i mediów. Stefan Krajewski przybliżył ideę projektu fotograficznego, którego celem jest pokazanie walorów przyrodniczych, kulturowych i gospodarczych Województwa Podlaskiego.

- Pomiędzy naszymi regionami rozwija się wielopłaszczyznowa współpraca. Wcześniej poznawaliśmy nasze osiągnięcia m. in w dziedzinie rolnictwa i nowoczesnych technologii, dziś spotykamy się w kręgu kultury, a niebawem – podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku – będziemy dyskutować  w szerokim gronie, także z udziałem Pana Przewodniczącego, o gospodarce i współpracy transgranicznej, turystyce i ochronie środowiska – mówił Stefan Krajewski.

Zdaniem Johanny Mikl-Leitner tego rodzaju wystawa daje szansę na budowania mostów porozumienia międzypokoleniowego:  - Właśnie tego potrzebuje Europa Regionów, bo to kultura ma siłę usuwania wszelkich barier i zbliżania ludzi – podkreśliła premier.

Hans Penz w swoim wystąpieniu zauważył z kolei, że w zawartym dziesięć lat temu porozumieniu pomiędzy Województwem Podlaskim a Dolną Austrią nie chodziło tylko o wymiar polityczny, ale przede wszystkim o współpracę gospodarczą pomiędzy regionami. Podkreślił przy tym, iż dobre osobiste relacje sprzyjają szeroko pojętej wymianie w dziedzinie kultury.

Wystawa w Dolnej Austrii jest jednym z efektów umowy podpisanej w marcu 2016 roku pomiędzy Jerzym Leszczyńskim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Hansem Penza – Prezydentem Dolnej Austrii, w czasie oficjalnej wizyty marszałka Leszczyńskiego w Austrii.

facebook