Dodana: 15 październik 2015 15:02

Zmodyfikowana: 15 październik 2015 15:04

Podlaskie liderem międzynarodowego konglomeratu w ramach Open Days 2015

W dniach 12 - 15 października w Brukseli odbyła się trzynasta edycja Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast – Open Days 2015. Wydarzenie, którego hasło to „Europejskie regiony i miasta: partnerzy inwestycji i wzrostu”, to doskonała okazja dla ponad 6000 tysięcy decydentów, praktyków i ekspertów z 40 krajów do wymiany poglądów, nawiązania kontaktów i zdobycia wiedzy.

Ilustracja do artykułu 2-14448292593.jpg

Dzięki zaangażowaniu Biura Regionalnego Województwa Podlaskiego w Brukseli Województwo pełniło rolę lidera konglomeratu „Healthy Strategies for Smart Regions” w skład, którego weszły Irlandia Północna (Wielka Brytania), Umbria (Włochy), Navarra (Hiszpania), Limousin (Francja), Karlovac (Chorwacja) oraz województwo Świętokrzyskie.

Konglomerat, którego pracom przewodniczyło Województwo Podlaskie zorganizował debatę pt. „Rosnący wpływ innowacji w opiece zdrowotnej na gospodarkę regionalną”. Spotkanie, w którym udział wzięło 160 osób miało na celu dyskusję na temat poprawy skuteczności polityki rozwoju regionalnego w zakresie lokalnych i regionalnych podmiotów gospodarczych w sektorze zdrowia.

W szczególności debata poświęcona była:

  • najlepszym praktykom i strategicznym podejściom do tworzenia i wdrażania inteligentnych strategii zdrowotnych na poziomie regionalnym i ich wpływowi na gospodarkę regionalną;
  • zbadaniu i opracowaniu nowych modeli współpracy między wszystkimi podmiotami z sektora zdrowia i znalezienia rozwiązania problemów prawnych utrudniających komercjalizację nowych technologii;
  • zbadaniu możliwości ułatwiających MŚP dostęp do finansowania i projektowania systemów innowacyjnych;
  • zbadaniu wartości transgranicznej opieki zdrowotnej i jej wpływu na gospodarkę regionalną;

Wśród prelegentów, poza przedstawicielami europejskich regionów, znaleźli się: Ilias Iakovidis - Szef Wydziału Cyfrowych Platform Społecznych Generalnej Dyrekcji ds. Komunikacji Sieci, Treści i Technologii Komisji Europejskiej, Jean-Emmanuel Faure z Wydziału ds. Innowacji i Spersonalizowanej Medycy  Dyrekcji Generalnej ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej oraz Jens Sörvik z Wspólnego Centrum Badawczego Unii Europejskiej. Debata moderowana była przez Toni Dadeu Przewodniczącego międzynarodowego stowarzyszenia EUREGHA, którego członkiem jest Województwo Podlaskie.
Eksperci instytucji unijnych w swych wystąpieniach poruszyli następujące zagadnienia:

  • Europejskie Partnerstwo Innowacji na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia się (EIP AHA) oraz związane z nim „obiekty wzorcowe” (Reference Site).
  • Srebrna gospodarka i konkretne obszary zainteresowania dla regionów.
  • Najnowsze polityki UE, które mogą wpływać na innowację i wdrożenie jednolitego rynku cyfrowego i tzw. pakietu Junckera.
  • Akcelerator innowacji dla MŚP działających w dziedzinie e-zdrowia i aktywnego starzenia się.
  • Wspólne przedsięwzięcia w obszarze BSR.

Województwo Podlaskie podczas debaty reprezentowane było przez Dr hab. Michała Moniuszko Kierownika Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wystąpienie przedstawiciela Województwa Podlaskiego poświęcone był praktycznemu wykorzystaniu prac sektora ochrony zdrowia w rozwoju sektora nauk o życiu i rozwoju regionalnego ze szczególnym uwzględnieniem studiów przypadków z zakresu ICT i m-zdrowia. Przedstawiciel Podlasia zwrócił uwagę na możliwość wzrostu innowacyjności regionu w medycynie poprzez modernizację infrastruktury B+R w jednostkach białostockiego Uniwersytetu Medycznego, co bezpośrednio przekłada się na możliwość zastosowanie nowych metod zindywidualizowanego podejścia, wczesnego wykrywania i leczenia chorób cywilizacyjnych u pacjentów w regionie poprzez stworzenie platformy współpracy nauki i gospodarki w medycynie regeneracyjnej i biobanków. Zdaniem eksperta wzmocnienie współpracy z gospodarką i poprawa jakości badań w diagnostyce i profilaktyce chorób osób starszych zwiększy konkurencyjności podlaskiej jak i europejskiej nauki a rozwijanie doskonałości badań i ułatwiać będzie współpracę z przedsiębiorcami.

Dodatkową aktywnością Województwa Podlaskiego w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Mast – Open Days 2015 jest organizacja wydarzenia lokalnego, które będzie się skupiać na przedstawieniu wzrastającego zaangażowania regionu w działania Unii Europejskiej oraz korzyści wynikających z uczenia się od innych regionów UE. Podczas panel eksperckiego, który odbędzie się w nowobudowanym budynku Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zaprezentowane zostaną przykłady projektów i inicjatyw regionalnych będących odpowiedzią na główne wyzwania Europy, umożliwiających wymianę dobrych praktyk oraz polepszenie świadczenia usług na poziomie lokalnym.

Wydarzenie Lokalne będzie powiązane z konferencją podsumowującą projekt pn. „Centrum do analiz zagrożeń cywilizacyjnych lub środowiskowych i sposobów przeciwdziałania” (www.oda.umb.edu.pl), którego celem jest stworzenie Centrum Badań Innowacyjnych, aby umożliwić rozwój infrastruktury B+R, co doprowadzi w efekcie do praktycznego wykorzystania wyników badań.

Jednodniowe Wydarzenie przeniesie Dni Otwarte z Brukseli do regionu, rozwijając tematy poruszane podczas wydarzenia brukselskiego. Przedstawione zostaną owocne projekty i możliwości uczenia się od partnerów z innych krajów europejskich. Wzbudzona zostanie świadomość tego, jak Podlasie jest reprezentowane w europejskich instytucjach oraz przekazana zostanie wiedza o lokalnych organizacjach doradczych i wsparcia.

Wydarzenie będzie skierowane do szkół wyższych w regionie, wybranych polityków lokalnych, urzędników oraz praktyków administracji lokalnej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, partnerów społecznych oraz lokalnych uczestników projektu.

Kontekst

Tegoroczny program warsztatów i debat OPEN DAYS opierał się na trzech priorytetach tematycznych:

1) Modernizacja Europy: regiony w Unii Energetycznej i jednolitym rynku cyfrowym

Organizowane w ramach tego zagadnienia konferencje skupiać się będą na strategiach dotyczących Europejskiej Unii Energetycznej i jednolitego rynku cyfrowego, które dają nowe istotne możliwości dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Nowe programy polityki regionalnej i miejskiej UE mogą wnieść znaczący wkład w realizację polityki w obu przypadkach. Opierając się na doświadczeniach z przeszłości, wydarzenia w ramach tego zagadnienia, będą doskonałą okazją do dyskusji, jak nowe programy i projekty mogą sprawić, że Unia Europejska stanie się światowym liderem w zakresie energii odnawialnej, efektywności energetycznej i tworzenia prężnego społeczeństwa opartego na wiedzy.

2) Regiony otwarte na biznes: rozwój MŚP, innowacje i tworzenie miejsc pracy

Około 99% przedsiębiorstw w Europie to MŚP. Dostarczają one 2/3 miejsc pracy w sektorze prywatnym i przyczyniają się się do więcej niż połowy całkowitej wartości dodanej generowanej przez przedsiębiorstwa w UE. Nowe programy UE na lata 2014-2020 mogą korzystać z dużego doświadczenia w promocji małych i średnich przedsiębiorstw w regionach. Konferencje organizowane w ramach tego zagadnienia dadzą okazją do wymiany doświadczeń w tej dziedzinie, obejmujące najlepsze praktyki w opracowywaniu i realizacji programów pomocy dla MŚP i sposobów wspierania innowacyjności w MŚP ze szczególnym uwzględnieniem strategii inteligentnej specjalizacji.
 
3) Miejsca i obszary: rozwój miast i obszarów wiejskich, miejsko-wiejska integracja

Działania UE dotyczące obszarów miejskich odegrały kluczową rolę w wykorzystaniu potencjału innowacyjnego miastach do tworzenia nowych form działalności gospodarczej, rozwiązywaniu palących problemów spójności społecznej często powstających na obszarach miejskich oraz propagowaniu większej równowagi krajowych i europejskich sieci miejskich. Konferencje w ramach tego zagadnienia koncentrować się będą na tym, jak unijne programy mogą promować bardziej zrównoważony rozwój terytorialny, jak promować konkurencyjność obszarów wiejskich i zmniejszyć wiejsko-miejski dryf populacji. Szczególnie podkreślone zostaną  wyzwania jakie stoją przed miastami i regionami granicznymi.

Więcej informacji na temat Open Days na stronie: ec.europa.eu.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook