Dodana: 1 grudzień 2017 10:56

Zmodyfikowana: 1 grudzień 2017 12:12

Łomżyńska grupa Tacy Sami na MODE H we Francji

Prawie cztery tys. osób wzięło udział w dwóch spektaklach Mode H. Wydarzenie odbyło się 28 listopada we francuskim Tours. Polskę reprezentowała grupa taneczna Tacy Sami z Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, której wyjazd stał się możliwy dzięki wsparciu udzielonemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Przedsięwzięcie było świetną okazją do promocji województwa podlaskiego wśród uczestników i gości festiwalu.

Ilustracja do artykułu 40.JPG

Tancerzom z grupy Tacy Sami w Tours towarzyszyła delegacja regionu podlaskiego - Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Magdalena Łyżnicka - Sanczenko, Dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji, a także Irena Przybylak i Jacek Nowakowski –reprezentanci powiatu łomżyńskiego.

Członkowie delegacji spotkali się z władzami miasta Tours oraz organizatorami festiwalu.

 

W wywiadzie udzielonym francuskiej telewizji Stefan Krajewski podkreślił swoje uznanie dla inicjatywy.
 -Mode H wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jest to przykład angażowania osób niepełnosprawnych, integrowanie tych środowisk i danie im poczucia bycia potrzebnym. Bardzo wysoki poziom festiwalu sprawił, że sala widowiskowa była wypełniona po brzegi. Cieszę się, że jako samorząd województwa wsparliśmy finansowo ten wyjazd. Ta cenna inicjatywa, oprócz wyżej wymienionego celu głównego, stała się wydarzeniem promującym nasz region. Podczas festiwalu obserwowałem, jak duże wrażenie zrobiły nasze koszulki z logo województwa. Wiele osób pytało o możliwość ich zakupu. Członkowie zespołu Tacy Sami zachowali się wspaniałomyślnie przekazując swoje koszulki koleżankom z innych krajów, wywołując tym samym nieopisaną radość…”

 

Jak w każdej edycji Mode H, tak i tym razem duża sala centrum kongresowego w Vinci była wypełniona po brzegi. Dziewięć grup z siedmiu krajów, w tym z Łotwy, Portugalii, Polski, Hiszpanii, Francji z Tours i Bordeaux, zaprezentowało choreograficzne show zakończone znakomitym finałem wyreżyserowanym przez artystę Nello.


W tym roku tematem spektaklu choreograficznego było „Zaproszenie do podróży”. Na scenie wystąpiło około 150 tancerzy w tym również niepełnosprawnych.
Grupa Tacy Sami, licząca 11 osób zabrała widzów do Meksyku przedstawiając „Meksykańską balladę”. Układ w choreografii Justyny Wawrzyniak prezentowali: Paulina Bąkowska, Magdalena Krynicka, Żaklina Olchowik, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Zbigniew Brzeziński, Przemek Detkiewicz, Wojtek Krajewski, Michał Olchowik, Wiktor Pawczyński, Paweł Spaliński. Występ naszych tancerzy przyjęty był entuzjastycznie, a finał spektaklu wzruszający. Uczestnicy brali również udział w spontanicznych tańcach na ulicach Tours, co z pewnością przyczyniło się do integracji osób sprawnych i niepełnosprawnych.

 

Odbywający się od piętnastu lat projekt był początkowo pokazem mody przystosowanym do niepełnosprawności. Z czasem spektakl przekształcił się w formy choreograficzne, ale zawsze związane z tematem wykluczenia  i zróznicowania.

Francuskie Centrum Mutualite Francaise  kontynuuje wydarzenie Mode H, aby przyczynić się do promowania dostępu do kultury, integracji, socjalizacji, poprawy wizerunku i poczucia własnej wartości osób niepełnosprawnych, ale także zmienić opinię publiczną, a tym samym uświadomić, że osoba niepełnosprawna jest pełnoprawnym obywatelem.

oprac.ak

źródło: Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP
fot.Ewa Sobolewska UMWP

facebook