Dodana: 21 listopad 2007 08:48

Zmodyfikowana: 21 listopad 2007 08:48

Zdrowe zatoki

W dniach 23-25 listopada w Białymstoku odbędą się bezpłatne przesiewowe badania termowizyjne. Badania te odbywają się w ramach kampanii edukacyjnej „Zdrowe Zatoki”.

W ramach tegorocznej edycji ogólnopolskiej kampanii „Zdrowe Zatoki” prowadzone są bezpłatne przesiewowe badania termowizyjne. Badania termowizyjne to przełomowa, całkowicie nieinwazyjna metoda wykrywania zmian chorobowych w zatokach.


Chcąc zwrócić uwagę Polaków na konieczność wczesnego rozpoznawania zapalenia i bólów zatok oraz umożliwić wstępną diagnozę stanu zatok kampania „Zdrowe Zatoki” otwiera gabinety „Zdrowych Zatok” w miejscach publicznych, co pozwoli na zwrócenie uwagi szerszej grupy ludzi na problem, który dotyka tak wielu Polaków.


Bezpłatne badania termowizyjne będą prowadzone od piątku do niedzieli w specjalnych gabinetach „Zdrowych Zatok”, w 10 miastach Polski. W Białymstoku można będzie się przebadać w Centrum Handlowym Galeria Kwadrat, ul. Gen. Andersa 38, w dniach 23-25 listopada (w godzinach: piątek 12.00 – 21.00, sobota 10.00 – 21.00, niedziela 10.00 – 19.00.


Podczas badania w gabinecie „Zdrowych Zatok” lekarz specjalista wykona pacjentowi zdjęcie zatok aparatem termowizyjnym. Jest to bezbolesne, nieinwazyjne badanie, które trwa dosłownie kilka minut. Pacjenci będą mogli porozmawiać z lekarzem laryngologiem, otrzymać dodatkowe materiały, które pozwolą im dowiedzieć się więcej na temat zapalenia i bólów zatok (w tym poradnik).


Gabinety termowizyjne Zdrowych Zatok


Badania termowizyjne będą trwały od października’07 do kwietnia’08. Łącznie na trasie gabinetu „Zdrowych Zatok” znajdzie się 10 lokalizacji.
Zapalenie zatok wciąż w niemal połowie przypadków pozostaje nierozpoznane


Z badań wynika, że ponad 4,5 mln dorosłych Polaków cierpi na zapalenie zatok i towarzyszące im bóle zatok. Natomiast prawie połowa spośród nich nie ma świadomości swojego schorzenia, mimo charakterystycznych objawów, które ich dotykają.


- Ból zatok występujący w pewnych sytuacjach, związanych ze zmianą pozycji naszego ciała powinien być pierwszym sygnałem, że w naszych zatokach dochodzi do rozwoju zapalenia, jednak często pacjenci mylą go np. z migreną - mówi prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, Kierownik Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dodatkowo okres jesienno-zimowy sprzyja rozwinięciu się zapalenia zatok - aż 52% osób cierpiących
na bóle zatok potwierdziło, że pojawiły się one bezpośrednio po niewyleczonym przeziębieniu.


Ogólnopolska kampania edukacyjna Zdrowe Zatoki


„Zdrowe Zatoki" to pierwsza i jedyna w Polsce kampania, która zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat chorób zatok przynosowych. Od ponad 4 lat dostarcza ona wiarygodnych informacji na tematy związane z zapaleniem zatok, jego leczeniem i profilaktyką.


W tym okresie zostało wydanych aż siedem poradników pokazujących problem schorzeń związanych z zatokami w różnych kontekstach. Najnowszy, zatytułowany „Ból głowy czy ból zatok? Dowiedz się, jak uniknąć pomyłki!” jest poświęcony metodom rozpoznawania tej dolegliwości. Wszystkie publikacje są dostępne na stronie www.zdrowezatoki.pl. Od początku trwania kampanii 40 razy organizowane były bezpłatne badania laryngologiczne w wybranych miastach Polski, a od zeszłego roku bezpłatne przesiewowe badanie termowizyjne (umożliwiające wczesną diagnozę choroby, ale także rozpoznanie osób z grupy podwyższonego ryzyka), w których wzięło udział ponad 14 tysięcy osób.


Rada Programowa
Nad merytorycznym przebiegiem kampanii czuwa Rada Programowa, którą tworzą prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz prof. dr hab. med. Anna Jung, prezydent Europejskiego Towarzystwa Termologicznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej w Medycynie.


Patron kampanii Zdrowe Zatoki
Patronem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zdrowe Zatoki” od samego początku jest Ibuprom Zatoki - lek firmy US Pharmacia.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook