Dodana: 10 grudzień 2007 13:02

Zmodyfikowana: 10 grudzień 2007 13:02

Porozumienie ws. „Znaków Czasu”

10 grudnia o godz. 12.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku podpisane zostało porozumienie w sprawie realizacji Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu” w Białymstoku pomiędzy Prezydentem Miasta Białegostoku i Województwem Podlaskim.

Realizatorem programu w Białymstoku jest Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych z siedzibą w Białymstoku, które ma za zadanie tworzenie i rozwój regionalnej kolekcji sztuki współczesnej.

Miasto Białystok, reprezentowane przez: Prezydenta Miasta Białegostoku – Tadeusza Truskolaskiego i Województwo Podlaskie, w którego imieniu działa Zarząd Województwa Podlaskiego, reprezentowany przez: Marszałka Województwa Podlaskiego – Dariusza Piontkowskiego oraz Wicemarszałka Województwa Podlaskiego – Marka Olbrysia podpisali porozumienie, w treści którego czytamy:

Uznając tworzenie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej za ważny element rozwoju kultury miasta i regionu, a także promocji jego dorobku kulturalnego, Miasto i Województwo postanawiają współdziałać na rzecz realizacji w Białymstoku Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu”, na zasadach określonych niniejszym Porozumieniem.

- Dzisiejsze podpisanie porozumienia jest kontynuacją wcześniejszych zobowiązań i porozumień. Sam pomysł wyszedł od Ministra Kultury i dopóki Ministerstwo będzie ten program realizować jest sens także aby i samorządy mogły w tym finansowo uczestniczyć. Warto to wspierać, ponieważ sztuka współczesna jest taką sztuką, która szybko przemija i jeżeli nie zdarzy się uchwycić jej w czas to potem trzeba płacić grube pieniądze żeby jakikolwiek egzemplarz pozyskać – powiedział marszałek Dariusz Piontkowski tuż po podpisaniu porozumienia.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podziękował Zarządowi Województwa za zaangażowanie i współpracę przy tym projekcie.

 

Obie strony porozumienia zobowiązały się do udzielenia wsparcia finansowego realizatorowi programu w Białymstoku, czy Podlaskiemu Towarzystwu Zachęty Sztuk Pięknych. Miasto zobowiązało się do udostępnienia pomieszczeń miejskiej instytucji kultury – Galerii „Arsenał” w Białymstoku, do przechowywania i eksponowania zbiorów sztuki współczesnej, zgromadzonych w ramach realizacji Programu „Znaki Czasu”.

Monika Szewczyk powiedziała, że Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych będzie wnioskować do Ministerstwa Kultury o kwotę 100 tyś zł na realizację programu w 2008r., a do obu stron dzisiejszego porozumienia o kwotę 50 tyś. zł.


***

Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” to dokument służący określeniu podstaw wdrażania Narodowej Strategii Rozwoju Kultury na lata 2004-2013 w sferze wspierania twórczości artystycznej, gromadzenia i katalogowania oraz upowszechniania sztuki współczesnej.

Narodowa strategia Rozwoju Kultury na lata 2004-2013 wyznacza nową misję oraz formułuje zadania Ministerstwa Kultury w zakresie współpracy z samorządami terytorialnymi, a także cele i formy wykorzystania środków z funduszy strukturalnych w dziedzinie kultury. Przy czym kultura traktowana jest tu jako sektor gospodarczy, a nie jak dotychczas – beneficjent środków publicznych.

Przyjęte w strategii obszary funkcjonalne, wyznaczone w polityce kulturalnej państwa, po kompleksowej analizie ich zaplecza materialnego, niematerialnego oraz otoczenia, stanowiły podstawę do sformułowania pięciu Narodowych Programów Kultury: pt.
„Ochrona Zabytków i Dziedzictwa Kulturowego”,
„Promocja Czytelnictwa i Rozwój Sektora Książki”,
„Rozwój Instytucji Artystycznych”,
„Znaki Czasu”,
„Wspierania Debiutów i Rozwoju Szkół Artystycznych „Maestria”.

Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” ma na celu umożliwienie tworzenia rozwoju regionalnych instytucji o charakterze obywatelskim (stowarzyszenia, funkcje), odpowiedzialnych za zakup, ewidencjonowanie i upowszechnianie dzieł sztuki współczesnej. Działania te będą realizowane przy współpracy z samorządami. Ponadto zadaniem programu jest stworzenie w Polsce sieci muzeów nowoczesności i interdyscyplinarnych centrów nowoczesności, które będą gromadzić, przechowywać i udostępniać dzieła kultury naszych czasów.

Głównymi założeniami programu jest zaangażowanie różnych grup społecznych w działania na rzecz sztuki współczesnej oraz zwiększenie jej znaczenia w dziedzinie edukacji. Ich osiągnięciu sprzyjać będzie uatrakcyjnienie tzw. zintegrowanych narodowych produktów turystycznych, a także adaptacja poprzemysłowych, często zabytkowych, obiektów na instytucje upowszechniania kultury współczesnej. Program zawiera wstępną charakterystykę kosztów oraz mechanizmy zarządzania i monitoringu Narodowej Strategii Rozwoju Kultury na lata 2004-2013 w zakresie sztuki współczesnej.

Program został zainicjowany i jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o programie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook