Dodana: 20 październik 2007 13:08

Zmodyfikowana: 20 październik 2007 13:08

Internet trafi pod strzechy

Mieszkańcy najdalszych zakątków Augustowszczyzny – mogą mieć dostęp do internetu - zapewniają: Stowarzyszenie Euroregion Niemen oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Internet w każdym domu i firmie. To program realizowany przez Stowarzyszenie Euroregion Niemen i Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dotyczy on miast i wsi leżących na terenie Augustowszczyzny, Suwalszyczny i Sejneńszyzny.


W Augustowie zakończyła się konferencja, na której realizatorzy projektu zachęcali lokalnych samorządowców, by wzięli w nim udział i otworzyli mieszkańcom wirtualne okno na świat. Problem z dostępem do internetu mają zwłaszcza mieszkańcy wsi. Bo jak tłumaczy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, dużym operatorom nie opłaca się tam budować sieci, a w budżecie państwa nie ma na to pieniędzy.


Wyjściem z tej sytuacji byłby więc internet szerokopasmowy, który można wprowadzić dzięki pomocy Unii Europejskiej.
- Dlatego namawiamy samorządy aby wzięły udział w przetargach na różne rodzaje widma radiowego, po którym można świadczyć szerokopasmowy internet i zbudujemy sieć dostępową do każdej miejscowości – informuje.


Wtedy też będzie więcej operatorów świadczących usługi internetowe, a konkurencja, jak mówi przewodniczący Stowarzyszenia Euroregion Niemen, sprawia, że maleją ceny usług. - To mogą być naprawdę odpłatności symboliczne np. 5 złotych miesięcznie – zapewnia. Wójtowie gmin przyklaskują temu pomysłowi.


- Szerokopasmowy internet jest niezbędny, rolnicy bardzo potrzebują kontaktu sieciowego ze światem i jesteśmy w stanie zaciągnąć nawet kredyty, by zacząć realizować ten projekt. A to cieszy wielu rolników.


- Internet potrzebny jest nie tylko dorosły, ale i dzieciom, które muszą sięgać po wiedzę z internetu – mówią. Marzenia gospodarzy mogą spełnić się już za dwa lub trzy lata. Bo wtedy właśnie jak zapewnia prezes Anna Streżyńska, gminy, które zechcą wprowadzać szybki internet, otrzymają dofinansowanie unijne.


Źródło: Radio Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook