Dodana: 1 październik 2007 14:02

Zmodyfikowana: 1 październik 2007 14:02

Inauguracja na Uniwersytecie w Białymstoku

Marszałek Województwa Podlaskiego Dariusz Piontkowski oraz przewodniczący Sejmiku Mieczysław Bagiński uczestniczyli w Inauguracji Roku Akademickiego 2007/2008 Uniwersytetu w Białymstoku oraz uroczystości nadania tytułu Doctora Honoris Causa Ks. Abp. Metropolicie Białostockiemu Prof. Edwardowi Ozorowskiemu.

1 października w samo południe w Auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oficjalnie otwarty został XI rok akademicki tej uczelni. W inauguracji uczestniczyły władze kościelne, państwowe, samorządowe i naukowe.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz powitał przybyłych gości oraz studentów i podsumował 10 lat działalności uczelni:
- W czerwcu mieliśmy uroczysty Senat z okazji 10-lecia uczelni, prezentowaliśmy swoją historię, osiągnięcia, zamiary. Myślę, że to był bardzo owocny rok, odbywało się wiele sympozjów, zjazdów, konferencji, spotkań, wystaw. Probowaliśmy dokonać analizy całego 10-lecia. Przyjmując, że przyszłość trzeba nieustawicznie określać i kształtować. Określiliśmy się jako młody, dynamiczny uniwersytet z perspektywami. Mamy wiele do zrobienia, aby zmniejszać pewien dystans, dzielący nas od innych. I ten miniony rok był rokiem szczególnym. Oddaliśmy m.in. do użytku halę sportową, zakończyliśmy drugi etap budowy stacji terenowej instytutu biologii, wykonaliśmy koncepcję drogowo-przestrzenną kampusu, wprowadziliśmy dwustopniowy system kształcenia, zgodnie z założeniami Procesu Bolońskiego, wprowadziliśmy uniwersytecki system obsługi studentów, sprawnie funkcjonuje podlaska biblioteka cyfrowa, jest coraz więcej czytelników, w bibliotece cyfrowej znajduje się już ponad 1400 książek i czasopism, wprowadziliśmy internetową rejestrację kandydatów na studia, wprowadziliśmy elektroniczną legitymację studencką, rozpoczęło prace studenckie radio internetowe Radio Student i przeprowadziliśmy pierwszą rekrutację na rok akademicki 2007/2008 na kierunku ekonomia, informatyka w Wilnie, w powołanej tam filii. 5 października odbędzie się tam pierwsza inauguracja. Powołaliśmy także nowe kierunki studiów. W sumie na pierwszym roku rozpocznie naukę ponad 4800 studentów, a liczba studentów obecnie przekroczyła 15200. Wszystkim nam, w nowym roku akademickim, rozpoczynającym nowe dziesięciolecie, życzę krytycznego spojrzenia na siebie, zauważenia innych z ich potrzebami i oczekiwaniami. To wydaje się dzisiaj najbardziej rozwojowe. „Radość jest w nauce” – niech to hasło przyświeca nam w tym roku akademickim.

Podczas inauguracji odbyła się wyjątkowa uroczystość nadania tytułu Doctora Honoris Causa Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Profesorowi Edwardowi Ozorowskiemu Metropolicie Białostockiemu.

Z najwyższego nadania Rzeczpospolitej Polskiej bardzo znakomitego Męża ogłosić Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Profesora Edwarda Ozorowskiego Metropolitę Białostockiego, uczonego męża i wychowawcę młodzieży, krzewiciela myśli teologicznej w środowisku akademickim, propagatora dialogu ekumenicznego i szacunku dla wszystkich kultur, troskliwego obrońcę godności osoby ludzkiej oraz małżeństwa i rodziny, głosiciela jedności rozumu i wiary, rzecznika pojednania i tolerancji, wielce zasłużonego dla rozpowszechniania dobra i mienia Polski ,Podlasia, Uniwersytetu w Białymstoku, na wniosek Wydziału Prawa oraz dostojnego Senatu, naszego Uniwersytetu w Białymstoku Doctorem Honoris Causa UwB” - czytamy na dyplomie.

- Gdy człowiek słyszy pochwały pod swoim adresem, przyjmuje je jako postulat, jako to kim być powinien bardziej, niż jako informację o tym kim jest. Uniwersytet w Białymstoku życzliwie otworzył bramy dla mojej działalności, zdobył się także na odwagę ustanowienia dwóch katedr, teologii katolickiej i prawosławnej. Myślę, że pod tym względem uniwersytet jest ewenementem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W tym wyróżnieniu widzę środowisko kościelne do którego należę, moją parafię, a także moją archidiecezję, a teraz także i moją metropolię, w której mieszkają nie tylko katolicy ale i także inni wyznawcy. Chciałbym dziś podziękować za wszystkie słowa życzliwości i za nadanie mi tego jakże zaszczytnego wyróżnienia - powiedział  abp. Edward Ozorowski.

 

Podczas tej uroczystości wręczono dyplomy honorowe ukończenia studiów. Otrzymali je:
Magdalena Czajkowska - Wydział Biologiczno-Chemiczny
Diana Tyborowska - Wydział Ekonomii i Zarządzania
Katarzyna Buryło - Wydział Filologiczny
Marta Gosk -Wydział Historyczno-Socjologiczny
Agnieszka Nowikowska - Wydział Matematyczno-Fizyczny
Emilia Żyłkiewicz - Wydział Pedagogiki i Psychologii
Katarzyna Kilewska - Wydział Prawa

Po tej części nastąpiła immatrykulacja studentów. Studenci, którzy uzyskali najwyższe noty w postępowaniu rekrutacyjnym złożyli ślubowanie i otrzymali z rąk rektora indeksy.

Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wręczył natomiast Medale Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymali je:
prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz
dr hab. Teresa Chyczewska-Hennel, prof. UwB
dr hab. Ewa Dubas-Urwanowicz, prof. uwB
dr hab. Anna Krystyna Karpińska, prof. UwB
dr hab. Elwira Jolanta Kryńska, prof. UwB
dr Małgorzata Ocytko
dr hab. Henryk Eugeniusz Ruciński, prof. UwB

Uchwałą Senatu UwB z dnia 26 września 2007 roku następujące osoby otrzymały także tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu":
prof. dr hab. Jan Bystrek - Instytut Biologii
prof. dr hab. Jan Buczek - Instytut Biologii
prof. dr hab. Stanisław Maleszewski Instytut Biologii
prof. dr hab. Janusz Popławski - Instytut Chemii
dr Anna Dziubińska - Wydział Ped. i Psych.
prof. dr hab. Jerzy Niemiec - Wydział Ped. i Psych.
dr Angelika Paszkiewicz - Wydział Ped. i Psych.
dr Zofia Wolańska - Wydział Ped. i Psych.
prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski - Wydział Prawa
dr hab. Grażyna Szczygieł, prof. UwB - Wydział Prawa
mgr Irena Anastaziuk z-ca kwestora UwB
mgr inż. Grażyna Kamińska z-ca kanclerza UwB
mgr inż. Stanisław Łuczaj kierownik Dz. Zam. Publ.
mgr Helena Malczyk - Dz. Pr Miedz i Współ z Zagr
mgr Anna Pieńczykowska gł. Specjalista ds. Obiektów

Kilka ciepłych słów do kadry naukowej i świeżo upieczonych studentów powiedziała przewodnicząca Parlamentu Studentów Uniwersytetu w Białymstoku Justyny Nartowicz.

Rektor wygłosił formułę: „Quod felix, fastum, fortunatumąue sit" i uderzył końcówką berła w stół trzy razy - tym samym oficjalnie otwerając rok akademicki 2007/2008.

Na zakończenie uroczystości odbył się wykład inauguracyjny pt. „Nauka a pytania graniczne" ks. Abp. Prof. Edwarda Ozorowskiego, Metropolity Białostockiego.

Oprawę artystyczną uroczystości stanowił występ Chór Uniwersytetu w Białymstoku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook