Dodana: 19 październik 2007 09:13

Zmodyfikowana: 19 październik 2007 09:13

50 lat WOAK

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. 20 października w Teatrze Dramatycznym im. J. Piłsudskiego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala jubileuszowa.


494. Urodziny Województwa Podlaskiego (Choroszcz 2007, fot. Wrota Podlasia)

Fotoreportaż z gali

Mimo, iż data powstania tej instytucji wypada w październiku, to już od kilku miesięcy WOAK zapraszał mieszkańców regionu na jubileuszowe uroczystości spośród których należałoby wymienić chociażby odbywającą się w pierwszych dniach czerwca Paradę na Dworze Branickich czy wrześniowe 494. urodziny Województwa Podlaskiego świętowane w Choroszczy. Podsumowaniem Jubileuszu była uroczysta gala. Koncert oraz sentymentalne spotkanie przyjaciół WOAK-u dla uczczenia 50 lat jego istnienia miały miejsce 20 października 2007 r. w Teatrze Dramatycznym im. J. Piłsudskiego w Białymstoku.


Wieczór wspomnień poświęcony pamięci Krzysztofa Klenczona (7 maja, fot. www.woak.bialystok.pl)

Podczas koncertu jubileuszowego zostały wręczone odznaczenia resortowe i regionalne oraz wystąpiły zespoły działające przy WOAK:
- ZPiT "Kurpie Zielone"
- Andreas WOAK Band
- Chór im. St. Moniuszki
- Jazz Dance
- Kabaret Seniorów "Szpilka"
- Teatr Sporadyczny


Europejski Salon Artystyczny "W bałkańskich rytmach" (4 czerwca 2007, fot. www.woak.bialystok.pl)

Kilka słów o historii WOAK...

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku jest samorządową instytucją kultury powstałą w 1957 roku na podwalinach Związkowego Domu Kultury Włókniarzy. W 1977 r. Integralną część ówczesnego Wojewódzkiego Domu Kultury stanowił Zakład Małej Poligrafii w Sobolewie. Rok później powstał białostocki oddział Państwowego Zaocznego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie jako centrum kształcenia kadr w regionie, które działało tu przez następne 10 lat. W tym samym czasie zaczął być wydawany “Białostocki Informator Kulturalny”, przekształcony potem w “Zdarzenia”, “Inspiracje”, wreszcie w kwartalnik “Dyskusja” i w BIK “Styk” zawieszony w 1994 r. po likwidacji Zakładu Małej Poligrafii. Zarządzeniem Nr 57/91 Wojewody Białostockiego z dn. 22 kwietnia 1991 r. Zatwierdzono statut i nazwę Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.


POM-PA 2006: Międzynarodowe Prezentacje Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek (fot. WOAK)

W jego założeniach statutowych znalazły się ochrona i promocja wielokulturowego dziedzictwa Podlasia oraz edukacja w zakresie kultury. Poprzez wspieranie przez WOAK różnych form ruchu artystycznego ze zwróceniem szczególnej uwagi na twórczość amatorską, folklorystyczną jak i tradycyjne rękodzieło ludowe możliwe jest zaspokajanie potrzeb kulturowych mieszkańców regionu. Te wyżej wymienione zadania programowe realizowane są w drodze działań takich jak analizowanie, a następnie dokumentowanie zjawisk i tendencji kulturowych przeszłych i obecnych oraz popularyzowanie dorobku artystów zwłaszcza nie będących profesjonalistami. W charakter instytucji wpisuje się zatem motyw związany tak z tradycją, jak z ludowością. Obecny w każdej podejmowanej przez WOAK inicjatywie sprawia, iż historia Naszego Regionu nie przechodzi w zapomnienie, lecz staje się podwaliną kultury aktualnej, kultury nowych pokoleń. Dlatego też, w efekcie poszukiwań odpowiedniego znaku kojarzącego się z tak złożoną strukturą i licznymi funkcjami, ludowość znalazła wyraz w nowym logo.


V Warsztaty dla kobiet "Rozbudzić zmysły" (15 października 2005, fot. www.woak.bialystok.pl).

Dawniej - jeszcze jako Wojewódzki Dom Kultury - posługiwał się skrótem nazwy przybierającym dzięki prostemu liternictwu formę znaczka. Następnie przez szereg lat - skrótem nowej nazwy zamkniętym w geometrycznych przestrzeniach. W ostatnim czasie funkcjonowały kombinacje figur powstałe w wyniku wyizolowania paru elementów budowy lutni - chyba najczęściej utożsamianej z kulturą i sztuką po motywie pegaza. Jednak wobec zmian, jakie zaszły w obecnym świecie WOAK podejmuje próbę dotrzymania kroku nowoczesności, nie rezygnując z wyznawanych przez siebie wartości jak: szacunek i zainteresowanie oddawane dziedzictwu kulturowemu, upodobanie dla tego, co proste, nasze i pierwotne, a zarazem solidne i uniwersalne. Stąd pomysł na nowy wizerunek tej instytucji, z którym prezentuje się w 50. rocznicę swego powstania. Pokazuje oblicze zupełnie świeże i zaskakujące, choć w gruncie rzeczy dobrze znajome.

Skomplikowana struktura nowego logo oddaje złożoność i wielość działań realizowanych przez WOAK, a pasy barwne wyrażają różnorodność i żywiołowość inicjatyw ośrodka. Reguły budowy kodu kreskowego zostały zastąpione zasadami łączenia barw w tkaninie ludowej wykonywanej chętnie na Podlasiu. Z nowym znakiem wchodzimy w kolejne półwiecze swego istnienia, mając nadzieję na większą efektywność w docieraniu do odbiorców.


Otwarcie wystawy podsumowującej warsztaty malarsko-fotgraficzne w Smolnikach (26 października 2006, fot. www.woak.bialystok.pl)

Zakres działalności WOAK obejmuje organizację prezentacji, wystaw, spektakli, koncertów, kursów, warsztatów i wykładów służących doskonaleniu kadr, a także świadczenie odpłatnych usług reklamowych, fotograficznych, plastycznych oraz wydawniczych. Spośród imprez cyklicznych wymienić warto konkurs “Mecenas Województwa Podlaskiego”, Wojewódzkie Spotkania Muzykujących Rodzin oraz Zespołów Kolędniczych, koncert chórów “Na narodową nutę”, obchody kolejnych rocznic urodzin województwa warsztaty malarskie i inne - tkackie, garncarskie bądź plecionkarskie. WOAK ma też w swojej stałej ofercie zajęcia adresowane do różnych grup wiekowych lub też osób zainteresowanych pewnymi działaniami. Ich charakter zależy od rodzaju przekazywanych wiedzy bądź umiejętności oraz przeznaczenia tego, co można nabyć poprzez uczestnictwo. Tak więc odbywają się one na zasadzie warsztatów, kursów oraz spotkań - plastycznych, muzycznych, tanecznych, teatralnych, literacko-poetyckich, a od niedawna również z zakresu historii sztuki.


Pokaz Shidokan Karate (28 sierpnia 2005, fot. www.woak.bialystok.pl)

***
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury

www.woak.bialystok.pl

www.e-kultura.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook