Kodeks Supraski i archiwum KEN na listę UNESCO
Polska chce, by Kodeks Supraski oraz XVIII-wieczne Archiwum Komisji Edukacji Narodowej trafiły na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Zdaniem przewodniczącej Polskiego Komitetu Krajowego „Memory of the World” Darii Nałęcz, oba zabytki piśmiennicze mają szansę znaleźć się na liście UNESCO.
- Kodeks Supraski to jeden z najstarszych na świecie zabytków piśmiennictwa słowiańskiego. Na listę powinien trafić m.in. ze względu na to, że jest podstawowym, najbogatszym źródłem służącym badaniu języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, a archiwum KEN to akta pierwszego ministerstwa edukacji w Europie – powiedział Kurierowi Porannemu prof. Nałęcz.
Pochodzący z X lub XI wieku Kodeks Supraski zawiera 27 żywotów świętych, 22 nauki ojców Kościoła na miesiąc marzec oraz jedną modlitwę. Powstał w Presławiu, ówczesnej stolicy państwa bułgarskiego.
Daria Nałęcz poinformowała, że o wpisanie na listę kodeksu starają się wspólnie Polska, Rosja i Słowenia – część manuskryptu (151 kart) przechowywana jest bowiem w Bibliotece Narodowej w Warszawie, druga część – 118 kart w Bibliotece Uniwersyteckiej w Lublanie (Słowenia), a najmniejszy fragment – 16 kart w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.
Drugi z zabytków – Archiwum Komisji Edukacji Narodowej dotyczy reformy oświaty z lat 1773-1787 w Rzeczpospolitej. KEN powołana przez Sejm z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, była pierwszym w Europie ministerstwem oświaty.
Kurier Poranny