Muzułmanie rozpoczynają Kurban Bajram
Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają 10 stycznia obchody święta ofiarowania, czyli Kurban Bajram. W woj. podlaskim, gdzie są największe skupiska polskich muzułmanów, główne uroczystości odbędą się w meczecie w Bohonikach.
To jedno z dwóch najważniejszych świąt w roku. Kurban Bajram zostało ustanowione na pamiątkę ofiary Abrahama, który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaela. Uroczystości rozpoczynają się modłami w meczecie Po modlitwie wierni składają ofiarę ze zwierząt - barana lub wołu. Mięso jest tradycyjnie dzielone wśród potrzebujących, członków rodziny, przyjaciół ofiarodawcy i uczestników uroczystości.
- Kurban Bajram trwa cztery dni i jest to święto radosne i rodzinne - mówi przewodnicząca Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Białymstoku Halina Szahidewicz. - Rodziny spotykają się w mniejszym lub większym gronie, nierzadko na to święto na Podlasie przyjeżdżają muzułmanie z innych części kraju. Zapraszani są też sąsiedzi i przyjaciele wyznawcy innych religii. Na świątecznych stołach znajdują się tradycyjne pierogi z mięsem, kołduny i ciasta.
Szacuje się, że w naszym kraju jest około 5 tysięcy wyznawców islamu - obywateli polskich, potomków Tatarów osiadłych tu przed siedmioma wiekami. Większość z nich mieszka w województwie podlaskim głównie w Białymstoku, Dąbrowie Białostockiej, Sokółce i Suchowoli. Oprócz nich w Polsce mieszka około 25 tysięcy muzułmanów. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: studenci, dyplomaci, biznesmeni i uchodźcy z krajów islamskich.
Radio Białystok