Dodana: 1 luty 2007 08:29

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:29

Kampania PIT-owa nabiera tempa

Podatnicy z województwa podlaskiego w tym roku szybciej składają swoje PIT-y.

Ponad połowa z podatników korzysta z ulg mieszkaniowych, dużym zainteresowaniem cieszy się także wprowadzona od tego roku ulga na Internet, a organizacje pożytku publicznego dostaną najprawdopodobniej rekordowo dużo darowizn od podatników korzystających z możliwości przekazywania 1 proc. swojego podatku – takie wnioski płynął z podsumowanie pierwszych dwóch miesięcy tegorocznej akcji składania PITów

W opinii większości urzędów w tym roku podatnicy rozliczają się szybciej niż w latach ubiegłych. Wynika to chociażby z porównania liczby złożonych zeznań w pierwszych dwóch miesiącach kampanii z tym samym okresem ubiegłego roku. Są urzędy w których PITów było w tym okresie o 25 proc. więcej niż przed rokiem. Największa fala podatników składających PITy jeszcze jednak przed nami. Najpóźniej do końca lutego pracodawcy mieli bowiem obowiązek przekazać podatnikom informacje o dochodach uzyskanych przez nich w 2005 r. Zresztą większy ruch w urzędach w marcu i kwietniu to już coroczna tradycja.

Niemniej urzędnicy twierdzą, że jak to tej pory akcja rozliczania się z podatku dochodowego za 2005 rok przebiega spokojnie. W części jest to zapewne zasługą samych urzędów skarbowych i ich pracowników, którzy starają się jak najbardziej usprawnić obsługę m.in. otwierając dodatkowe stanowiska przyjmujące zeznania czy też jeszcze wydajniej informując podatników, w różnych formach, o tym jak prawidłowo rozliczyć się z podatku.

Według stanu na dzień 6 marca br. do US w Bielsku Podlaskim wpłynęło 7.253 szt. PITów, w Suwałkach - 13.988 szt. (o 3.583 więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego), w Hajnówce – 6.835 szt., w Siemiatyczach - 4.819 szt., w Grajewie – 5.063 szt., w Łomży – 14.273 szt. (co stanowi 40 % spodziewanej liczby zeznań), w Zambrowie – 5.808 szt., w Mońkach – 4.000 szt., w Augustowie – 6.269 szt., a w Kolnie – 3.825 szt. zeznań PIT. W Pierwszym US w Białymstoku jest na razie 27.313 PITów, a w Drugim US – 19.092 szt.

Tradycyjnie już, w zeznaniach składanych w pierwszych dwóch miesiącach akcji, przeważają zeznania w których wykazana jest nadpłata. Takich zeznań w zależności od urzędu jest od 85 do 95 proc. Podatnicy, którzy muszą dopłacić fiskusowi czekają ze złożeniem zeznania prawie do ostatniej chwili i najwięcej tego typu zeznań jest zazwyczaj w kwietniu. Co ciekawe, dużo jest też zeznań tzw. zerowych, składanych przez osoby, które nie osiągnęły żadnego dochodu. W przypadku takich osób złożenie zeznania „zerowego” jest warunkiem niezbędnym do uzyskania później, w trakcie roku, zaświadczenia o wysokości dochodów potrzebnego chociażby podczas ubiegania się o świadczenia rodzinne, stypendia itp.

Obok zeznań do urzędów wpływają już także pierwsze korekty zeznań. Najczęstszym powodem, dla którego podatnicy składają korekty jest fakt nieujęcia w zeznaniu wszystkich źródeł przychodów. Często, po otrzymaniu informacji od jednego pracodawcy, podatnik zapomina, że w roku podatkowym wykonywał pracę dla innych jeszcze pracodawców i chcąc szybciej otrzymać nadpłatę składa zeznanie. Po pewnym czasie okazuje się, że otrzymał jeszcze inne informacje o kolejnych dochodach i zmuszony jest złożyć korektę. Innym powodem składania korekt jest nieujęcie wszystkich faktur z tytułu wydatków ponoszonych na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego.

Tradycyjnie już w zeznaniach zdarzają się błędy. Niemniej, w opinii niektórych urzędów, jest ich mniej niż w latach ubiegłych. Najczęstsze to: brak podpisu na zeznaniu podatkowym, błędnie określony druk formularza na jakim należy się rozliczyć, nie zaokrąglanie do pełnych złotych podatku należnego oraz podstawy obliczenia podatku, w informacji PIT/D błędna kwota wydatków z tytułu remontu poniesionych w latach 2003-2004 oraz kwota odliczeń z tego tytułu, błędy rachunkowe, niekompletnie wypełnione pozycje, błędne ustalenie podstawy opodatkowania w sytuacji korzystania z preferencyjnego rozliczenia małżonków lub osób samotnie wychowujących dzieci. Podatnicy mają także problemy z prawidłowym odliczaniem nowej ulgi z tytułu użytkowania internetu (odliczają ją jednocześnie od dochodu i podatku albo w wysokości 19% poniesionych wydatków). Ponadto podatnicy mają dużo problemów z rozliczeniem dochodów uzyskanych za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii.

W tym roku rekordy popularności bije ulga remontowa. Wiążę się to z pewnością z faktem, że można z niej skorzystać już po raz ostatni. W zależności od urzędu odsetek osób korzystających z tej ulgi waha się pomiędzy 45 a 70 proc. Bardzo dużą popularnością w pierwszy roku swojego istnienia cieszy się także ulga na internet. Do tej pory, w zależności od urzędu wydatki na dostęp do sieci odliczyło sobie od 5 do nawet 25 proc. podatników. Na dalszych miejscach w tym swoistym rankingu są: ulga rehabilitacyjna, wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz inne darowizny. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że organizacje pożytku publicznego otrzymają w tym roku od podatników znacznie więcej pieniędzy w ramach możliwego przekazania 1 proc. należnego podatku. Coraz więcej osób wie bowiem, że ma takie prawo i z niego korzysta.

Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej w Białymstoku

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook