Dodana: 1 luty 2007 08:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:23

Poznać, zrozumieć, zaakceptować

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia oraz Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku w miesiącach czerwiec-grudzień 2006 realizuje projekt „Poznać, zrozumieć, zaakceptować”.

Projekt „POZNAĆ, ZROZUMIEĆ, ZAAKCEPTOWAĆ” jest bardzo ważny dla tak zróżnicowanego pod względem kulturowym i wyznaniowym Bielska Podlaskiego. Niestety, nadal funkcjonują stereotypy, niedomówienia, a nawet konflikty. Wynikają one z niewiedzy i braku otwartości, na to co inne. Organizatorzy swoje działania chcą skierować do ludzi młodych pochodzących z różnych środowisk, bo to oni właśnie będą niedługo tworzyli społeczeństwo obywatelskie, otwarte na różnorodność. Chcą zwrócić uwagę tych młodych ludzi na problemy wielokulturowości, tolerancji, współżycia różnych grup oraz uwrażliwić i nauczyć otwartości na inne kultury, religie, tradycje.

W projekcie uczestniczy grupa ok. 30 uczniów wraz z opiekunami z bielskich szkół ponadgimnazjalnych:
- I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim
- II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. Br. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim
- Zespołu Szkół nr 1 im. J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim

Jak sam tytuł projektu wskazuje „POZNAĆ, ZROZUMIEĆ, ZAAKCEPTOWAĆ” w pierwszym etapie młodzież zapozna się z historią, kulturą i tradycjami mniejszości: żydowskiej, tatarskiej, ukraińskiej, białoruskiej.

Poznanie dziedzictwa kulturowego Żydów, Tatarów, Białorusinów i Ukraińców może sprawić, że młodzi ludzie zaczną z tolerancją spoglądać na wszystko, co inne. Dzięki poznaniu w drugim etapie projektu łatwiej im będzie zrozumieć, że to, co inne jest także wartościowe i zasługuje na zainteresowanie. Poprzez działania warsztatowe pod tytułem „Mniejszość – większość- opozycja czy koalicja?” pod kierunkiem socjologów, pedagogów i członków SDP (etnografa i historyków) młodzież będzie uczyć się postaw tolerancji i szacunku dla tego, co inne. Warsztaty dadzą możliwość poznania takich pojęć, jak szowinizm, ksenofobia, antysemityzm, nacjonalizm, Holocaust i tolerancja.

Celem projektu jest, aby młodzi ludzie zaakceptowali siebie oraz różnice ich dzielące (pochodzenie, wyznanie, różnice językowe i kulturowe), a jednocześnie przekonali się jak wiele ich łączy. Organizatorzy chcieliby, aby weszli w dorosłe życie bez uprzedzeń i uczyli innych, także swoich najbliższych, postawy tolerancji. Projekt „POZNAĆ, ZROZUMIEĆ, ZAAKCEPTOWAĆ” ma pokazać młodym mieszkańcom Bielska Podlaskiego, że tylko ludzie otwarci na to, co inne, nie obciążeni stereotypami mogą cieszyć się z obcowania z innymi i wspólnie budować swoją przyszłość.

Projekt rozpoczęła prelekcja mgr Joanny Tomalskiej – historyka sztuki z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku pt.: „Cudowne ikony i obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem na Podlasiu”.

27 września 2006r. miało miejsce spotkanie „Śladami Żydów na Podlasiu”, podczas którego mgr Ewa Wroczyńska, kierownik Muzeum w Tykocinie przybliżyła młodzieży historię Żydów w Polsce i na Podlasiu, święta żydowskie oraz główne założenia judaizmu i związaną z nimi symbolikę.

Wiedzę o Żydach uczestnicy projektu pogłębili podczas wycieczki do Tykocina – jednego z największych przedwojennych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce. Młodzież zwiedziła pełne uroku miasteczko, zabytkową Wielką Synagogę oraz Dom talmudyczny.

             

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. J. K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim pod kierunkiem Pana Zbigniewa Rzepniewskiego zaprezentowała święta żydowskie.

Podczas kolejnego spotkania „Białorusini na Ziemi Bielskiej” Doroteusz Fionik przybliżył historię Białorusinów, ich kulturę i zwyczaje.

                 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook