Notebook dla Aktywnego Nauczyciela z Podlaskiego
9 grudnia w Lublinie, na uroczystej Gali z okazji Dnia Wolontariusza wręczone zostały notebooki - nagrody w konkursie "Notebook dla Aktywnego Nauczyciela”. Jeden z 25 laptopów otrzymała nauczycielka Zespołu Szkół w Dubiczach Cerkiewnych.
Został rozstrzygnięty I etap konkursu „Notebook dla Aktywnego Nauczyciela”, adresowanego do nauczycieli pracujących w szkołach w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców, którzy aktywnie współpracują z programem „Wolontariat Studencki” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Kapituła Konkursu w składzie: dr Joanna Wójtowicz - dyrektor Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie, Jolanta Bodo - prezes Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych oraz ks. Mieczysław Puzewicz - wikariusz biskupi ds. młodzieży, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie, zdecydowała o nagrodzeniu 25 nauczycieli z całej Polski. Wśród nich znalazła się Nina Dobosz - Karpiuk, nauczycielka kształcenia zintegrowanego w Zespole Szkół w Dubiczach Cerkiewnych, która była szkolnym opiekunem dwóch projektów edukacyjnych realizowanych przez studentów – wolontariuszy podczas ubiegłych wakacji.
Zespół Szkół w Dubiczach Cerkiewnych to podlaska szkoła, która jako jedna z pierwszych w naszym regionie przystąpiła do programu.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 9 grudnia w Collegium Maius Akademii Medycznej w Lublinie, podczas uroczystej Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA – operatora Programu „Wolontariat studencki”.
„Wolontariat studencki” to program, którego głównym celem jest wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży pochodzących z miejscowości poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Studenci - wolontariusze realizują swoje autorskie projekty dotyczące np. psychologii, informatyki, sztuki, sportu i języków obcych, matematyki i wielu innych, wybranych przez siebie dziedzin w czasie wolnym od zajęć szkolnych, w ferie zimowe i wakacje. Szkoła zapraszająca wolontariuszy, udostępnia im miejsce do prowadzenia zajęć, służy pomocą merytoryczną i organizacyjną. Studenci poprzez realizację projektów sprawiają, że szkoła staje się ważnym i atrakcyjnym miejscem dla społeczności lokalnej. Obecność studentów-wolontariuszy w szkole dostarcza uczniom pozytywnych wzorców osobowych, stymuluje zainteresowanie rozwojem osobistym i dążenie do uzyskania wyższego wykształcenia. Organizatorzy programu zapewniają studentom ubezpieczenie, zwrot kosztów podróży i zakupu materiałów dydaktycznych.
Program rozwija się w Podlaskim dość prężnie. Już 13 podlaskich szkół wyraziło chęć na przyjęcie do siebie grup studenckich realizujących zajęcia pozalekcyjne z dziećmi. Już 59 studentów z białostockich uczelni zaangażowała się w działania na rzecz dzieci z małych miast i wsi. Realizację programu wspiera już 5 Uczelni Wyższych.
Wszystkich zainteresowanych przyłączeniem się do programu organizatorzy zapraszają do kontaktu z Regionalnym Koordynatorem w woj. podlaskim, którym jest PSPiA KLANZA Oddział Białostocki. Biuro mieści się w Białymstoku przy ul. Częstochowskiej 6A, tel. 85 746 15 12 (poniedziałek i piątek 16.00 – 20.00 oraz środa 10.00 – 12.00).
Osoba do kontaktów - Anna Aleksiejczuk (a.aleksiejczuk@wolontariatstudencki.pl; kom. 604 924 014).