Wiedza chroni przed wypadkiem
Ponad 230 pracowników w wieku 18-24 lata uległo w zeszłym roku wypadkom przy pracy w województwie podlaskim.
Najczęstszą przyczyną tego jest brak wiedzy. Zmienić tę sytuację ma akcja ogólnoeuropejska pt. „Młodzi pracownicy – bezpieczny start”, która obecnie przeprowadzana jest w województwie podlaskim. Jej organizatorem, jest m.in. Państwowa Inspekcja Pracy.
Celem kampanii jest zapewnienie młodym ludziom bezpiecznego startu w życie zawodowe dzięki specjalnym zajęciom już na poziomie szkoły. Dlatego w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Białymstoku odbywają się w ramach kampanii szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa.
– Chcemy, żeby już na etapie szkoły przyszli pracownicy dowiedzieli się, co ich czeka w życiu zawodowym – tłumaczy Jan Matulewicz, zastępca okręgowego inspektora pracy w Białymstoku. – Powinni poznać swoje prawa i obowiązki, bo dzisiaj nikt im tego nie mówi, ani w szkole, ani w pracy.
– Przeprowadzono badania, z których wynika, że 43 procent młodych ludzi nie było uczonych w szkole, czy na studiach, jak chronić swoje zdrowie podczas pracy wymagającej dużego wysiłku fizycznego – potwierdza Kazimierz Koper z OIP, który prowadzi zajęcia z pedagogami.
Bezpieczeństwo nie jest jedyną kwestią, z którą nie radzą sobie młodzi pracownicy. W 2005 roku 43 proc. Polaków w wieku 19-21 lat pracowało bez umowy o pracę. Z kolei 22 proc. z nich skarżyło się na pracę po godzinach bez dodatkowego wynagrodzenia.
– Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje, że młodzi ludzie bez doświadczenia podejmują się każdego zatrudnienia i mogą zostać wykorzystani – tłumaczy Matulewicz. – Jeśli mają jakieś wątpliwości prawne co do swojej pracy, mogą skontaktować się z inspekcją, nawet przez Internet. Wystarczy wejść na naszą stronę www.pip.gov.pl lub www.bialystok.oip.pl , by uzyskać informacje. Dodatkowo można wysłać do nas np. maila.
Gazeta Współczesna