Dodana: 1 luty 2007 08:53

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:53

Łomżyńskie projekty wyróżnione

Eksperci Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, po przeanalizowaniu dziesiątków rozmaitych projektów, przyznały Certyfikat Banku Dobrych Praktyk dwóm łomżyńskim unijnym projektom: “Modernizacja układu komunikacyjnego m. Łomży w ciągu drogi wojewódzkiej nr 677 – Al. Legionów etap I” oraz “Rozbudowa i modernizacja miejskiego systemu transportowego Łomży i okolic”.

Według ekspertów, na wyróżnionych projektach powinny wzorować się inne samorządy,obecny samorząd łomżyński  zaś jest dobrym partnerem w wielu przedsięwzięciach.
Z całej Polski wyróżnionych zostało 49 projektów. Certyfikat Banku Dobrych Praktyk zostanie wręczony 5 grudnia w Warszawie podczas konferencji “Wzoruj się na najlepszych – Bank Dobrych Praktyk”.
Powyższy certyfikat mogły uzyskać projekty, które spełniły następujące kryteria:
1. Zgodność zaplanowanych i zrealizowanych celów z trafnie dokonaną analizą potrzeb. Inaczej mówiąc dobrą praktyką będzie to, co naprawdę jest potrzebne dobrze zdefiniowanej grupie odbiorców, to co uruchamia bądź umożliwia dalszy rozwój, co przezwycięża największe trudności.
2. Partycypacja społeczna, co oznacza silne uczestnictwo społeczności lokalnej (beneficjentów) w planowaniu, realizacji i wykorzystaniu owoców projektów.
3. Wewnętrzna spójność projektu. Oznacza to, że projekt dobrze opisuje potrzeby, na które odpowiada, że z analizy potrzeb logicznie wynikają założone cele, że cele są sformułowane w sposób pozwalający na monitoring i szeroką ocenę wymiernych rezultatów (np. nie tylko to, czy most jest dobrze zbudowany, ale czy w sposób istotny poprawił sytuację komunikacyjną miejscowości), że wreszcie z tak zapisanych celów logicznie wynika sekwencja kolejnych działań.
4. Gospodarność i efektywność projektu, co oznacza, że podejmowane w czasie realizacji decyzje finansowe w sposób optymalny wiążą koszty z rezultatami. Nie oznacza to zawsze najniższej ceny, jeśli pozorna oszczędność prowadzi do niskiej jakości. Efektywność mieć musi także wymiar społeczny – nie każde błyskotliwie prowadzone szkolenie bezrobotnych jest dobrą praktyką, jest nią takie, którego uczestnicy naprawdę są w stanie po zakończeniu projektu samodzielnie radzić sobie na rynku pracy.
5. Wartość dodana – czyli wszystko to, co dodatkowo pozytywnego (w stosunku do założonych rezultatów) spowodowała realizacja projektu.
6. Wzorcowość projektu – to kryterium mówi nie tylko o innowacyjności lub powtarzalności projektu w innych miejscach, lecz raczej o tym, że ta konkretna realizacja (lub jej istotny fragment) może być inspiracją dla kolejnych twórczych rozwiązań w tym, oraz wielu innych miejscach.
7. Sprawność zarządzania, zarówno w sferze zarządzania ludźmi, jak finansami, w sferze współpracy ze środowiskiem lokalnym, wreszcie elastycznym reagowaniu na pojawiające się trudności.
Cieszy fakt, że nie jest to odosobnione wyróżnienie. W ostatnich latach Urząd Miejski w Łomży otrzymał Certyfikaty Gmina Fair Play, Przejrzysta Polska, Administracja Przyjazna Przedsiębiorcom, wysokie miejsca w Rankingu Samorządów dziennika "Rzeczpospolita" oraz Międzynarodowy Certyfikat Zarządzania ISO 9001:2001.
 
 
UM Łomża - Biuro prasowe

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook