Ślady epoki lodowcowej pod Augustowem
Na ślady osadnicze ze schyłku epoki lodowcowej natrafili archeolodzy w Augustowie i w dwóch okolicznych wsiach.
Niedługo w tym miejscu przebiegać będzie obwodnica Augustowa – powiedział w czwartek PAP kierujący badaniami Jerzy Siemaszko, archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Stanowisko w niewielkiej wsi Szczeberka to kompleks kilkudziesięciu obozowisk, funkcjonujących już od epoki kamienia.REKLAMA Czytaj dalej
"Pierwszych przybyłych tu mieszkańców zaliczamy do paleolitycznych kultur z liściakami, lyngbijskiej, ahrensburskiej i świderskiej, do mezolitycznych kultury kundajskiej i niemeńskiej. Pozostawili oni po sobie bardzo dużo zabytków krzemiennych, w tym charakterystyczne groty strzał" - wyjaśnił kierownik badań.
Jak dodał, w końcu epoki kamienia pojawili się przedstawiciele kultury ceramiki sznurowej. "Następne ślady należą do średniowiecznych Jaćwingów i wiodą dalej, do mieszkańców późnego średniowiecza aż do XVI wieku" - poinformował. "Staramy się jak najdokładniej przebadać to stanowisko, między innymi przesiewając na sitach wydobywaną ziemię" - zaznaczył.
Poznanie przeszłości utrudnia fakt, że wszystkie obozowiska zostały założone w jednym miejscu. Według archeologa, musiała to być w przeszłości lokalizacja niezwykle atrakcyjna. "Wydaje się, że takie zagęszczenie obozowisk w jednym miejscu można tłumaczyć położeniem tego stanowiska: na wyniesieniu, między dwoma jeziorami, dziś torfowiskami, które dawały dostęp do zwierzyny i roślinności" - powiedział Jerzy Siemaszko.
We wsi Mazurki także natrafiono na ślady obozowisk z epoki kamienia i interesujące obiekty z okresu wczesnośredniowiecznej Jaćwieży. Niemniej ciekawe, według specjalistów, rezultaty przyniosły badania stanowiska w Augustowie, tzw. Łysej Góry. U jej podnóża natrafiono na kolejne ślady z epoki kamienia.
"W ziemi widać zarys dwóch jam o regularnych kształtach, z przedsionkiem utrudniającym dostęp zimnego powietrza. Wydaje się, że są to pozostałości konstrukcji półziemianek. Nieliczne zabytki krzemienne znalezione w tym miejscu wskazują na to, że prawdopodobnie mamy do czynienia z obozowiskiem paleolitycznym" - zaznaczył.
"Jak dokładniej datować te obiekty będziemy wiedzieli dopiero po uzyskaniu wyników z próbek C14" - dodał.
Wykopaliska potrwają prawdopodobnie do końca października. Być może przyniosą one kolejne rewelacje. Wiosną badania będą kontynuowane, ponieważ trzeba będzie przebadać jeszcze dwa stanowiska, położone w Puszczy Augustowskiej na trasie projektowanej obwodnicy.
PAP