Archiwum fotograficzne miasta
9 października w Galerii Samorządowej Województwa Podlaskiego mieszczącej się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, ul. Wyszyńskiego 1 otwarto wystawę pt. "Archiwum fotograficzne miasta".
Na wystawie są przedstawione historyczne fotografie 2 miast z województwa podlaskiego - Supraśla i Wasilkowa.
- To ważne, że organizatorzy wystawy postanowili wydobyć z niepamięci, coś co jest naszą wewnątrzną "kulturową konstytucją": historyczny obraz podlaskich miasteczek. Cieszę się, że Galeria Samorządowa tak udanie rozwija się, spełniając swoje humanistyczne przesłanie z jakim została powołana - powiedział Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Zbigniew Krzywicki otwierając wystawę.
Ze strony władz samorządowych w uroczystości uczestniczyła także Dyrektor Generalny UMWP w Białymstoku - Halina Rutkowska. Obecny był równiez burmistrz Wasilkowa - Antoni Pełkowski.
Wystawa powstała w ramach Europejskich Dnii Dziedzictwa i została przygotowana przez Odział Mazowiecki Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Stowarzyszenie Collegium Suprasliense w Supraślu i Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
- Podlaskie miasteczka to swoistego rodzaju perełki historyczne. Fotografie przedstawiające, tak jak tutaj Supraśl i Wasilków, wyzwalają zaklętą w nich ciekawą historię - stwierdził Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
Część dotyczaca Supraśla składa się z 10 plansz. Prezentowane są na nich m.in: Klasztor i Cerkiew, Pałac Bucholtza, fabryka Cytrona, uroczystości odbywające się w miasteczku, jak procesja Bożego Ciała, a także zdjęcia supraskich ulic.
- Przedstawiając na dzisiejszej wystawie historię Supraśla i Wasilkowa chcemy przybliżyć dzieje tych 2 miast, a jednocześnie zachęcić i zmobilizować lokalne środowiska w innych miejscowościach naszego regionu do działań na rzecz dokumentowania i upowszechniania ich historii - powiedział kurator wystawy Marek Zalewski, który przygotował supraską cześć ekspozycji.
Natomiast dawny Wasilków pokazany jest na 9 planszach przedstawiających również zabytki, obiekty przemysłowe a, także codzienne życie miasta.
- Traktujemy to jako dziedzictwo naszej małej Ojczyzny - stwierdził autor tej części wystawy, Wiesław Dąbrowski - kierownik Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie.