Dodana: 1 luty 2007 09:23

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:23

28 kwietnia - Koncert z udziałem Wojciechowskiego i Kowalskiego

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza 28 kwietnia o godz.19 na koncert z udziałem dyrygenta Tadeusza Wojciechowskiego oraz pianisty Pawła Kowalskiego.

Orkiestra Filharmonii Podlaskiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego oraz Paweł Kowalski na fortepianie wykonają:
C. Saint-Saëns – „Danse macabre” op. 40
                         – II Koncert fortepianowy g-moll op. 22
***
R. Schumann – III Symfonia Es-dur „Reńska” op. 97

                   

Tadeusz Wojciechowski
Urodzony w Warszawie, po studiach w stołecznej Akademii Muzycznej w klasie wiolonczeli Andrzeja Orkisza i dyrygentury w klasie Stanisława Wisłockiego, w latach 1973-74 doskonalił swoje umiejętności w zakresie gry na wiolonczeli w paryskim Narodowym Konserwatorium w mistrzowskiej klasie Bernarda Michelina.
Jako kameralista w 1973 otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej „Gaudeamus” w Rotterdamie, a jako wiolonczelista w 1974 – II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu. W latach 1976-77 był koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej kierowanej przez Jerzego Maksymiuka, z którą odbył kilka tournées, m.in. po Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii
Jako dyrygent zadebiutował w roku 1977 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Również jako dyrygent jest laureatem wielu nagród, m.in.: w 1979 – II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Besançon we Francji oraz III nagrody i Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Jeszcze w czasie studiów w Paryżu współpracował z takimi zespołami, jak Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre Pasdeloup, Orchestre Colonne i Orchestre du Conservatoire de Paris.
W 1981 został zaproszony jako dyrygent gościnny do orkiestry symfonicznej Radia Duńskiego, a następnie w latach 1983-96 był głównym dyrygentem Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze. Współpracę z nim utrzymuje aż do dziś. W 1994 został dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie (pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu). W tym samym roku objął funkcję dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i pełnił ją do 1996. W latach 1998-2004 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Rzeszowskiej i Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W 2002 został również szefem-dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. Od września 2005 roku jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej.
Dokonał wielu nagrań dla Rozgłośni Radiowych w Polsce i Danii. Ma w repertuarze ponad czterdzieści dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego.
Tadeusz Wojciechowski prowadził koncerty w przedstawienia operowe w Czechach, Szwajcarii, Turcji, Danii, Włoszech (Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui), Irlandii, Anglii, na Łotwie, w Norwegii, Francji, Kolumbii, Niemczech, Hiszpanii, Luksemburgu, Belgii, Meksyku, Japonii, Portugalii, Słowenii, Szwecji, Polsce i Stanach Zjednoczonych (Metropolitan Opera).
Stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium, Narodową Operą Łotewską w Rydze oraz Królewskimi Operami w Kopenhadze i Sztokholmie. Ponadto współpracuje z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce, w szczególności zaś z „Sinfonią Varsovią".

               

Paweł Kowalski
Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją Kompozytora w kwietniu 1989r. w Warszawie.
Pianista wykonuje recitale z muzyką Bacha, Chopina, Skriabina, kilkanaście koncertów fortepianowych Mozarta, wszystkie koncerty Beethovena, utwory na fortepian i orkiestrę Chopina, Brahmsa, Ravela, Poulenca, Gershwina, Panufnika, Góreckiego, muzykę kameralną, filmową oraz jazz.
Paweł Kowalski studiował w Hochschule für Musik „Rheinland” w Kolonii, w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w The Vancouver Academy of Music (stypendium Witolda Lutosławskiego).
Pianista występował w większości krajów europejskich, USA,  Kanadzie i Japonii, m.in. w paryskiej Salle Pleyel, w Schauspielhaus w Berlinie, w Konserwatorium w Brukseli, w RadioKulturhaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Estonia Concert Hall w Tallinie jak również na znanych festiwalach: BBC w Londynie, Europalia, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Concentus Moravie, Musikfestwochen Meiringen, Musikwoche Braunwald, na festiwalach Chopinowskich w Gaming, Mariańskich Łaźniach, Dusznikach Zdroju, Antoninie, na Warszawskiej Jesieni,  Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Kwartet Śląski i Jego Goście,  na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie i wielu innych. Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Oslo, jak również  z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Europie, dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty kompaktowe z utworami Beethovena, Brahmsa, Chopina, Zarębskiego.
W 2004 roku był solistą w Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu Pociąg do Muzyki Kilara. Na partyturze utworu Kompozytor napisał – „Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego Koncertu ...”.
Z okazji poszerzenia Unii Europejskiej, Paweł Kowalski uznany został przez francuski tygodnik Courrier International za jedną z czterech najciekawszych osobowości z Polski.
W 2005 roku artysta koncertował ponownie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia,  z Polską Orkiestrą Radiową,  występował z recitalami m.in. w Wielkiej Sali Tonhalle w Zurichu, a także został zaproszony do udziału w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Hummla w Bratysławie.
„... w p. Kowalskim znalazłem  świetnego wykonawcę mego Koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem...”  Witold Lutosławski.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook