Widowisko pod Górą Zamkową
W sobotę 17 czerwca 2006 r. nad rzeką Bug pod Górą Zamkową, czas cofnął się o ponad tysiąc lat. Pojawiło się tam wczesnośredniowieczne obozowisko Wikingów i Słowian.
Były repliki namiotów wojów i kupców, kramy i warsztaty rzemieślnicze. Przez cały dzień trwał jarmark, na którym można było nie tylko zobaczyć i kupić wyroby takie, jakich używano przed wiekami, ale także podpatrywać dawnych rzemieślników, którzy pokazali jak tworzą swoje wyroby. Wśród rzemieślników znaleźli się: mincerz, płatnerz, kowal, szewc, bednarz, rogownik, solnik, rybak, złotnik, tkaczki, prządki, garncarz. Można było zobaczyć wyrób łuków i strzał, dawnych instrumentów muzycznych oraz ozdób i przedmiotów codziennego użytku z kości.
Wielką atrakcją dla wszystkich były pokazy walk wojów słowiańskich z wikingami, możliwość obejrzenia strojów i uzbrojenia. Ponadto, według starego zwyczaju, przed walką odbył się pokaz tradycyjnej wyroczni runicznej.
Przez cały dzień wojom, rzemieślnikom i kramarzom towarzyszyli muzycy i tancerze – warszawski zespół muzyki dawnej ABALIENATUS i dobrze znany miłośnikom wczesnego średniowiecza białoruski zespół STARY OLSA.
Głodnych z pewnością zadowolili pieczone na kamieniach podpłomyki i gościnna dawna karczma z tradycyjnymi potrawami. Była to niepowtarzalna okazja na dotknięcie żywej historii, możliwość poznania dawnych strojów, obyczajów, przedmiotów codziennego użytku.
Udział w widowisku pod Górą Zamkową wzięli:
- Drużyna kupców i wojów pomorskich
- Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin - Jomsborg - Wineta
- Drużyna Wczesnośredniowiecznych Wojów Słowiańskich Wisłoczanie
- Słowiańscy i Wikińscy Wolni Najemnicy
- Zespół Muzyki Dawnej Abalienatus
- Stary Olsa