Program rozwoju obszarów wiejskich
Nowy unijny budżet zacznie obowiązywać za pół roku. Ale decyzje, jak i na co wydać te pieniądze, zapadną już jesienią. Trwają konsultacje społeczne. 1 czerwca w Białymstoku przedstawiciele rządu i samorządowcy rozmawiali o programie rozwoju obszarów wiejskich.
Na pierwsze trzy lata członkostwa w Unii Polska dostała na rozwój wsi ponad 5 mld. euro. A teraz – będzie blisko 12 mld. Do tej pory Podlaskie było w grupie regionów, które najlepiej radziły sobie z wykorzystaniem pieniędzy dla wsi. Choć były wyjątki, jak na przykład programy rolno-środowiskowe.
– Rolnicy obawiając się spełnienia tych kryteriów szczegółowych niechętnie korzystali z tych programów. Natomiast duże zainteresowanie było w inwestycjach, w dopłatach obszarowych – tłumaczy Adam Jakuć, dyrektor podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Większość działań wspierających podlaską wieś teraz będzie kontynuowanych w najbliższych siedmiu latach. Ale z analiz urzędu wojewódzkiego wynika, że najważniejsza powinna być branża mleczarska. Choć rozwija się dynamicznie – ciągle wiele jest tam do zrobienia.
– Jeszcze ok. 20 tys. gospodarstw musi w większym lub mniejszym stopniu przystosować swoje warsztaty do wymogów sanitarno-weterynaryjnych oraz dobrej praktyki rolniczej – informuje Józef Staniaszek z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W programie rozwoju obszarów wiejskich pojawią się też nowości. Na przykład pieniądze w ramach sieci Natura 2000 będą rekompensować utracony dochód z tytułu ograniczeń, jakie gospodarstwa rolne będą musiały wprowadzić w zakresie produkcji rolnej.
Sieć obszarów Natura 2000 obejmuje ponad jedną czwartą podlaskich gospodarstw.
Obiektyw