Dodana: 1 luty 2007 08:15

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:15

Kołnierz standardem – alternatywą kalectwa

Stowarzyszenie na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Droga i Bezpieczeństwo” przekazało dzisiaj oddziałom ratunkowym 170 kołnierzy ortopedycznych niezbędnych do ratowania ofiar wypadków komunikacyjnych z urazami kręgosłupa.

 




To wynik prowadzonej przez Stowarzyszenie akcji „Kołnierz standardem – alternatywą kalectwa”. Do kompletu kołnierzy ortopedycznych dołączono tzw. maseczkę życia, czyli zestaw do sztucznego oddychania, urządzenie, którym posługiwać się mogą przypadkowi świadkowie zdarzeń drogowych chcący uratować ofiary wypadków. Koszt darowizny to 13 tys. złotych. Akcja w województwie podlaskim prowadzona jest pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Janusza Krzyżewskiego.


W uroczystym przekazaniu kołnierzy uczestniczył Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Karol Tylenda (przy mikrofonie), po prawej Ryszard Fonżychowski Prezes Stowarzyszenia „Droga i bezpieczeństwo”

Stowarzyszenie „Droga i bezpieczeństwo” powstało w 1998 roku w Poznaniu. Powodem, jak określają to działacze Stowarzyszenia, była duża liczba wypadków drogowych w Polsce, a co za tym idzie, także duża liczba ich ofiar. Stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjno – profilaktyczną oraz jest autorem programu Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych. Do tej pory przekazano jednostkom ratownictwa medycznego m.in. 1500 kołnierzy ortopedycznych. Akcja prowadzona była w 11-tu województwach. Wyposażenie jednostek ratowniczych w specjalistyczny sprzęt, to podstawa. Jak twierdzą ratownicy, postępowanie lecznicze zaczyna się  już w momencie przybycia ratowników na miejsce zdarzenia. Stąd najwyższym priorytetem w ratownictwie obok udrożnienia dróg oddechowych jest stabilizacja kręgosłupa szyjnego.



W Polsce w wyniku wypadków drogowych obrażeń głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa doznaje rocznie 82,5% poszkodowanych, z czego 24% umiera, a 38% zostaje kalekami w związku z brakiem podstawowego sprzętu. Na świecie, gdzie istnieje nacisk na zabezpieczenie kręgosłupa przed urazami, statystyka ta wynosi odpowiednio: nawet 10% ofiar śmiertelnych i 20% trwałych okaleczeń. Wobec tej statystyki pionierskim zamysłem Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo” była możliwie największa eliminacja ryzyka urazów kręgosłupa poprzez wprowadzenie nowego standardu w ratownictwie medycznym na obszarze województwa podlaskiego, polegającego na współpracy w zakresie użytkowania kołnierzy ortopedycznych pomiędzy Szpitalnymi Oddziałami ratunkowymi a wszystkimi Służbami Ratowniczymi (ambulanse pogotowia ratunkowego,, pogotowie lotnicze, oddziały ratownictwa drogowego  straży pożarnej).

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook