Dodana: 1 luty 2007 08:29

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:29

Biomasa w energetyce odnawialnej

W Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku odbyła się konferencja „Biomasa w energetyce odnawialnej”. Organizatorami konferencji byli: Urząd Marszałkowski Województwa podlaskie, Elektrociepłownia Białystok,  Grupa EVIP oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.


Członek Zarządu Województwa Karol Tylenda

Celem przedsięwzięcia była prezentacja najlepszych możliwości wykorzystania upraw rośli energetycznych w naszym regionie. Uczestnikami konferencji byli m.in. Karol Tylenda – członek Zarządu Województwa, Andrzej Schroeder – prezes Zarządu EC Białystok i Piotr Szutkiewicz – dyrektor Podlaskiej Agencji Zarządzania Energią.


Andrzej Schroeder - prezes EC Białystok

W swoim wystąpieniu Andrzej Schroeder zaznaczył, że Unia Europejska z wielka determinacją podejmuje działania zmierzające do wykorzystania paliw alternatywnych wobec kopalnych.  Stanowisko UE generalnie mówi o energetyce odnawialnej. W Polsce nie ma dużych możliwości, by budować elektrownie wodne lub wykorzystywać wiatr do produkcji energii. Dlatego trzeba inwestować w biomasę. Surowce odnawialne są niewyczerpanym źródłem energii. Ponadto są elementem dynamicznego rozwoju terenów zaniedbanych. Prezes EC Białystok Andrzej Schroeder jako przykład dużego zainteresowania biomasą podał Stanu Zjednoczone. USA chcą uczynić gospodarkę opartą na biomasie filarem swojego rozwoju gospodarczego w dziedzinie energetyki. 20% paliw płynnych i 25% chemikaliów będzie do 2030 roku produkowanych z biomasy. Obecnie Unia Europejska zaspokaja biomasą 4% swego zapotrzebowania na energię.  Docelowo do 2010 roku, a więc w ciągu zaledwie czterech lat ma osiągnąć 12 % udziału energii odnawialnej w całości produkowanej energii.


Piotr Szutkiewicz - dyrektor Podlaskiej Agencji Zarządzania Energią

Podczas konferencji wskazano wnioski Komisji Europejskiej z programu wdrażania energii odnawialnej: „Europa musi położyć kres uzależnieniu od paliw kopalnych” – to pierwszy z wniosków”. „Biomasa stanowi jedno z głównych rozwiązań” – brzmi wniosek drugi.

„Energetyka odnawialna na Podlasiu, stan i perspektywy” – to temat prelekcji, którą wygłosił Piotr Szutkiewicz – dyrektor Podlaskiej Agencji Zarządzania Energią. Powiedział on, że turbiny wiatrowe w naszym województwie praktycznie można zainstalować jedynie na północ od Suwałk oraz na wzgórzach sokólskich. Powstanie także 14 turbin w okolicach Sejn.  Ich łączna moc wyniesie 8 tys. kW. W Biebrzańskim Parku Narodowym planowane jest pozyskiwanie wikliny do celów energetycznych .  W Czarnej Białostockiej, Różanymstoku i w Łapach powstały i działaja z powodzeniem kotłownie opałowe na biomasę. Kotłownia taka planowana jest także w Grajewie. W tej chwili buduje się taka kotłownię w Hajnówce. Będzie to jedna z większych w Polsce, ale będzie potrzebowała 3 tys. ha plantacji wierzby energetycznej. Tymczasem jedyna taka plantacja w województwie liczy 600 ha upraw. Istnieje zatem ryzyko braku paliwa dla kotłowni.

Wiele miejsca podczas konferencji zajął temat konwersji jednego z kotłów EC na biomasę. EC realizuje potężną inwestycję wartą 50 mln zł polegająca na przystosowaniu jednego z kotłów do spalania biomasy.  Oczekiwana powierzchnia upraw wierzby energetycznej na potrzeby EC powinna wynosić ok. 3000 ha. EC zatem będzie podpisywać z producentami  wieloletnie umowy na dostawy biomasy pochodzenia rolniczego. Biomasa z wierzby będzie stanowić ok. 30% zapotrzebowania biomasy ogółem. Można przy tym oczekiwać powstania co najmniej 300 nowych miejsc pracy na Podlasiu w firmach współpracujących z EC Białystok przy produkcji biomasy na potrzeby energetyki.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook