Dodana: 1 luty 2007 09:02

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:02

15-lecie suwalskiego Radia 5

To już 15 lat... Jubileusz piętnastolecia świętowało 21 kiwetnia suwalskie Radio 5. Przybyło około 200 przyjaciół ,,Piątki"

 W hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyło się specjalne spotkanie z tej okazji. Zaproszono na nie około 200 przyjaciół ,,Piątki", w tym gości honorowych : Andrzeja Wajdę, Bronisława Geremka i Andrzeja Strumiłłę.

Jubileusz kryształowy to przede wszystkim okazja do wspomnień.
A będzie co wspominać. Chociażby początek lat dziewięćdziesiątych i małe mieszkanie spółdzielcze na osiedlu Północ. Nadajnik, mikser, kasetowy magnetofon i antena na balkonie, tak wyglądała pierwsza w Suwałkach rozgłośnia radiowa. Chociaż przez te lata zmieniła się nie do poznania, nie zmieniła swojego motto: Najważniejsi są słuchacze.
 
Możemy obiecać, że nie spoczniemy na laurach. Chcemy zadbać o większy profesjonalizm, a także poprawić słyszalność, bo niestety nie wszędzie jest doskonała.
Dziś o godz.18.00 urodzinowe spotkanie w hali OSiR, a latem spotkamy się w plenerze, w nieco szerszym gronie. Gwiazdą urodzinowego koncertu Radia 5 w Suwałkach będzie In- Grid.

Trochę historii:

Początki Radia 5 sięgają 1990 roku. Właśnie wtedy założone przez Marię i Piotra Bajerów suwalskie radio rozpoczęło nadawanie krótkich , codziennych audycji. Prawdziwy program radiowy ruszył 1 marca 1991 roku. Został nadany z ostatniego piętra jednego z bloków przy ul.
Młynarskiego w Suwałkach. Właśnie tam mieściło się pierwsze studio.
Po kilku latach redakcja przeniosła się do bardziej przestronnego lokum przy ul.Nowomiejskiej, skąd w 2001roku wprowadziła się do wyremontowanych i zaadaptowanych pomieszczeń w dawnej wieży ciśnień przy Bulwarowej.

Radio dość szybko zadomowiło się w eterze, stając się powszechnie słuchanym medium nie tylko w Suwałkach, ale także w całym regionie.
Obejmuje swoim zasięgiem obszar byłego województwa suwalskiego, dociera też na Litwę. Dysponuje dwoma nadajnikami- w Suwałkach i Ełku oraz profesjonalnym zapleczem technicznym jak studia emisyjne, produkcyjne i  studio nagraniowe.

Radio 5 nadaje przez całą dobę. Było jedną z pierwszych w Polsce stacji prywatnych, które zdecydowało się na taki zakres emisji.
Obecnie proponuje kilkadziesiąt stałych audycji. Najpopularniejsze to Telefon Dla Ciebie, Gość Radia 5, Lista Przebojów i 45 Minut Dla Kibica.
Podstawą programu są tematy związane z regionem, w tym aktualne wiadomości, relacje z najważniejszych uroczystości oraz prezentacje ludzi i instytucji. Od 15 lat rozgłośnia bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym organizując liczne koncerty, plebiscyty i akcje charytatywne. Najbardziej znane to cykl koncertów Lato z Radiem 5, akcja charytatywna Mikołajkowy Autobus Radia 5 oraz plebiscyty Suwalczanin Roku i Suwalski Plebiscyt Sportu.



Gratulacje z okazji Jubileuszu 15-lecia Radia 5 wystosował do szefów radia Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Krzyżewski.

 

Suwałki odwiedził Andrzej Wajda -  Honorowy Obywatel Suwałk. Wybitny reżyser wspólnie z  Andrzejem Strumiłło  i Bronisławem Geremkiem odwiedzili suwalski ratusz, złożyli kwiaty na grobie prof. Edwarda Szczepanika oraz uczestniczyli w  jubileuszowych obchodach 15-lecia Radia 5.

Andrzej Wajda przyjechał do Suwałk na zaproszenie Marii i Piotra Bajerów - właścicieli Radia 5, którzy podczas wizyty  w  jego warszawskim domu przekazali Honorowemu Obywatelowi Suwałk zaproszenie od prezydenta Józefa Gajewskiego. Do Suwałk Andrzej Wajda przyjechał wspólnie z Bronisławem Geremkiem. To była pierwsza od 2000 roku wizyta wybitnego reżysera w jego rodzinnym mieście. Jesienią 2000 roku Andrzej Wajda przyjechał do Suwałk by odebrać tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Teraz  podczas wizyty w ratuszu od prezydenta Suwałk  wybitny reżyser otrzymał pamiątkowy odpis swojego aktu urodzenia w oprawie plastycznej przygotowanej przez Stanisława Wosia. Ten upominek bardzo ucieszył Andrzeja Wajdę.

- Sprawiliście mi niesamowitą radość - powiedział  wybitny reżyser odbierając  akt urodzenia.

Andrzej  Wajda urodził się 6. Marca 1926 roku w Suwałkach. Nie zachował się oryginalny akt urodzenia, ale w suwalskim Urzędzie Stanu Cywilnego znajduje się akt urodzenia Andrzeja  Witolda Stanisława Wajdy odtworzony w 1959 roku. I właśnie odpis tego aktu prezydent Suwałk podarował  Honorowemu Obywatelowi Suwałk. Odpis aktu Stanisław Woś przyozdobił  fotografiami Suwałk z początku  dwudziestego wieku.

- Właśnie takie Suwałki zachowałem w swojej pamięci - powiedział laureat Oscara.

Andrzej Wajda wspólnie  z innym Honorowym Obywatelem Suwałk Andrzejem Strumiłło, w towarzystwie Bronisława Geremka oraz  Mieczysława Jurewicza- przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach i Mariusza Klimczyka – zastępcy prezydenta Suwałk, złożyli kwiaty na grobie niedawno zmarłego Edwarda Szczepanika - ostatniego premiera rządu polskiego w Londynie i Honorowego Obywatela Suwałk. Grób z jego prochami znajduje się na suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook