Dodana: 9 czerwiec 2006 08:39

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 08:39

Marszałek interweniuje w sprawie chlewni

Janusz Krzyżewski - marszałek województwa podlaskiego, ponownie zwrócił się do ambasadora Republiki Białoruś z prośbą o wyjaśnienie doniesień prasowych informujących o budowie gigantycznych chlewni w pobliżu granicy z Polską.

W liście skierowanym do ambasadora Pawła Łatuszki, marszałek zwraca się o powtórne, jednoznaczne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Janusz Krzyżewski, pełniący też funkcję Przewodniczącego Rady Euroregionu Niemen wystąpił również w tej sprawie do władz centralnych i regionalnych państw wchodzących w skład Euroregionu Niemen.

W piśmie tym czytamy m.in.:
„Miejscowość Hoża, w której zlokalizowane ma być planowane przedsięwzięcie oddalona jest od polskiej granicy o około 20 kilometrów. Położona jest nad Niemnem, do którego dopływa Kanał Augustowski – ten zaś stanowi część szlaku wodnego łączącego Wisłę z Niemnem. Przez kilka ostatnich lat trwały starania o rewitalizację Kanału Augustowskiego. Działania są zaawansowane zarówno po stronie polskiej, jak i białoruskiej. Kanał Augustowski miał być przecież motorem napędowym rozwoju turystyki w regionach, a budowa chlewni - stanowiącej duże zagrożenie dla ludzi i środowiska - może te zamiary zniweczyć”.

Z informacji ukazujących się zarówno w polskich, jak też w białoruskich mediach elektronicznych wynika, że na Grodzieńszczyźnie jednak planowana jest budowa gigantycznych chlewni.

Informuje o tym m.in. serwis www.bialorus.pl powołujący się na wypowiedź Władimira Sawczenki, przewodniczącego Grodzieńskiego Komitetu Wykonawczego, który wyraził nadzieję, że przy "obecnym tempie i rozmiarach finansowania budowa i urządzenie tuczarni zostanie zakończone za 3 lata. Ogólna powierzchnia obiektów ma wynieść około 100 ha".

Wcześniej, w rozmowie z ambasadorem Republiki Białoruś, marszałek Krzyżewski otrzymał zapewnienie, że budowa tej inwestycji „nie odpowiada rzeczywistości”. Podobnej treści stanowisko otrzymały władze województwa oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku od Grodzieńskiego Wojewódzkiego Komitetu Przyrodniczych Zasobów i Ochrony Otaczającego Środowiska.

Według serwisu www.bialorus.pl we wsiach Hoża i Prywałka mają powstać aż dwie chlewnie na 108 tysięcy świń każda.

Cała treść artykułu

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook