Dodana: 9 czerwiec 2006 09:19

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:19

Koncert dedykowany zmarłej młodzieży

30 września o godz. 19 w Operze i Filharmonii Podlaskiej koncert symfoniczny poprowadzi Marek Pijarowski - zmianie uległ program koncertu.

Planowo Orkiestra Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marka Pijarowskiego miała wykonać symfonię C-dur „Linzka” KV 425 W. A. Mozarta oraz poemat symfoniczny „Życie bohatera” R. Straussa. Ze względu jednak na tragiczny wypadek, jaki wydarzył się dzisiaj koło Jeżewa  wykonane zostanie tylko jedno dzieło – Poemat Symfoniczny „Życie Bohatera” Ryszarda Straussa.

Dyrygent koncertu – Marek Pijarowski oraz wszyscy artyści chcą w trakcie wykonania tego utworu myślami i sercem połączyć się ze wszystkimi ofiarami tragedii.

- W szczególny sposób dedykujemy zmarłej młodzieży szóstą część dzieła, która zatytułowana jest „Spełnienie i wielkość bohatera – ucieczka od świata, odpoczynek i cisza”.

                                   

Marek Pijarowski
Dyrygent urodził się w 1951 roku we Wrocławiu. Podczas nauki w Liceum Muzycznym opanował grę na fortepianie, jako instrumencie głównym, oraz dodatkowo na skrzypcach, oboju i organach. Studia dyrygenckie, zwieńczone dyplomem z wyróżnieniem, odbył we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Tadeusza Strugały. Naukę kontynuował w Weimarze, biorąc udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych. Pracował tam pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Arvida Jansonsa. W roku 1977 rząd austriacki ufundował Pijarowskiemu stypendium, dzięki któremu mógł doskonalić swoje umiejętności w Wiedniu pod okiem prof. Carla Österreichera w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst. W tym czasie miał okazję bezpośrednio zetknąć się z dyrygencką maestrią wielkich mistrzów batuty: Herberta von Karajana, Leonarda Bernsteina, Georga Soltiego czy Claudio Abbado.

Mając 23 lata Marek Pijarowski rozpoczął stałą pracę jako asystent dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. Kilka miesięcy po „zawodowym debiucie” wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach i jako najmłodszy uczestnik konkursowych zmagań zdobył I nagrodę oraz Nagrodę Specjalną orkiestry Filharmonii Śląskiej. Sukces ten zaowocował licznymi zaproszeniami do prowadzenia koncertów m.in. z orkiestrą Filharmonii Narodowej i z WOSPR-em. Rok po konkursowym sukcesie Marek Pijarowski otrzymał stanowisko II dyrygenta Filharmonii Wrocławskiej. Pięć lat później, miał wtedy 29 lat, został jej dyrektorem naczelnym i artystycznym.

Marek Pijarowski od ponad 30 lat nieprzerwanie i z ogromnym powodzeniem prowadzi koncerty ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą z Filharmonią Narodową, WOSPR-em, Sinfonią Varsovią, Filharmonią Krakowską, Wrocławską i oczywiście z Filharmonią Łódzką. Dyrygował w większości krajów europejskich, Kanadzie, Korei Południowej, USA oraz na Kubie. Od wielu lat ściśle współpracuje z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz z Texos Music Festival. Warto wspomnieć, że przez dwa sezony koncertowe był I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Jest również stałym gościnnym dyrygentem Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1980 – 2002 pełnił funkcję dyrektora artystycznego organizowanego we Wrocławiu Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej. Był także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, a jest – profesorem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury. W macierzystej uczelni sprawował również obowiązki prorektora do spraw artystyczno-naukowych. W maju 1997r. otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej tytuł profesora sztuki muzycznej.

Od stycznia 2002 roku do kwietnia 2005 Marek Pijarowski był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej. W maju bieżącego roku Minister Edukacji, Nauki i Sportu powierzył mu funkcję eksperta w dyscyplinie artystycznej dyrygentury.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook