Dodana: 9 czerwiec 2006 09:15

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 09:15

Rozmowy o Białorusi

Od 27 do 30 lipca w Krynkach odbywał się VI Trialog Białoruski (Polska - Białoruś - Węgry - Niemcy - Włochy - Francja).

W 1999 roku Sokrat Janowicz wspólnie z redaktorem Jerzym Chmielewskim i malarzem Leonem Tarasewiczem założył Stowarzyszenie Villa Sokrates, z siedzibę w jego domu przy ul. Sokólskiej 9 i zaczął każdego roku organizować w Krynkach letnie Trialogi Białoruskie. To międzynarodowe biesiady z udziałem pisarzy, tłumaczy i krytyków, mające na celu promocję literatury i kultury białoruskiej w świecie.

Przez cztery lipcowe dni, Sokrat Janowicz – wybitny białoruski poeta gościł w swoim domu liczne grono osób z kilku europejskich państw.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Bruno Drweski (Francja), Eugeniusz Kabatc (Polska) oraz, po raz pierwszy, Anton Maria Raffo (Włochy).

Na otwarcie Trialogu Białoruskiego przybyli ponadto: Zbigniew Krzywicki - przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Bożena Bednarek - dyrektor Biura Informacji i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP. 

Podczas spotkania przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Zbigniew Krzywicki podkreślił ważną rolę, jaką pełnią organizowane rokrocznie Trialogi oraz dużą zasługę ich gospodarza:
- Sokrat Janowicz, jak mało, kto potrafi grupować wokół siebie ludzi, których cechą jest chęć dialogu. A to bardzo cenne, bo w dzisiejszym świecie mamy niedosyt dialogowania, rozmowy.

Natomiast obecny na spotkaniu przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP powiedział:
- Mniejszości wzbogacają nas wszystkich. Trudno byłoby sobie wyobrazić Polskę bez Białorusinów i ich tradycji.  

Sokrat Janowicz podkreśla, że Trialogi nie mają charakteru konferencji, tylko spotkań w gronie ludzi z Europy, którzy interesują się białoruską kulturą. Zaznaczył też, że każde Trialogi są inne, bo za każdym razem można dowiedzieć się czegoś nowego:
- Sensacją tych spotkań jest teza mówiąca o tym, że Białoruś wywodzi się z Węgier z XIV wieku - z dynastii Andegawenów, gdyż w tym czasie Białoruś była zawładnięta państwowo i kulturowo właśnie przez Węgrów - powiedział Janowicz.

W ubiegłym roku królowała teza, że państwo białoruskie stworzyli Wikingowie. Sokrat Janowicz zapytany, która z tez bardziej mu odpowiada powiedział:
- Skandynawska dotyczy państwowości, a węgierska dotyczy narodowości.

Gospodarz spotkania zauważył, że tegoroczny Trialog jest już poniekąd zwyczajowy, bo właściwie połowa gości to uczestnicy z ubiegłych lat:
- Można powiedzieć, że wytwarza się już środowisko autorskie, które finalizuje się tym, że w zimie, każdego roku, wydaję „Annus Albaruthenicus” („Rok Białoruski”) – periodyk skierowany do literackiej Europy, który z każdym rokiem jest coraz grubszy.

Podczas tegorocznego Trialogu poruszane były następujące tematy: „Problemy socjologiczne jednoczenia się Białorusi z Rosją” – Ryszard Radzik (Polska), „Sowiecka Europa Środkowa” – Felix Ackermann (Niemcy), „Jan Stankiewic o plemionach białoruskich, ich języku i terytorium” – Nina Barszczewska (Polska), „Problem kształtowania się współczesne identyfikacji ludowej u niektórych Słowian” – Ivan Halasz (Węgry), „Węgiersko – białoruskie stosunki wzajemne w średniowieczu” – Aleś Bieły (Białoruś), Oleg Łatyszonek (Polska), „Białoruska i siedmiogrodzka demonologia w prozie Adama Hlobusa i Colta Langa” – Lajos Palfalvi (Węgry), „200 – lecie Vincenta Dunina – Marcinkievica” – Jazep Januskiewicz (Białoruś).

W ramach Trialogu prezentowana była wystawa Wiktora Kabaca pt. „Kuropaty – nasze sumienie, nasz ból”. Goście Janowicza będą mieli okazję wysłuchać także koncertu barda Viktara Sałkievica.



 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook