Dodana: 9 czerwiec 2006 08:58

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2006 08:58

VII Polsko – Ukraińskie Spotkania Muzyczne

31 lipca w Czeremsze odbyły się VII Polsko – Ukraińskie Spotkania Muzyczne.

Polsko – Ukraińskie Spotkania Muzyczne to przede wszystkim prezentacja miejscowego – ukraińskiego folkloru, a także występy gości z Ukrainy: folklorystycznych i folkowych zespołów. To także miejsce spotkania pokoleń, które bawią się przy ukraińskiej muzyce, niezależnie od wieku. Impreza ma charakter otwarty – uczestniczy w niej publiczność różnych narodowości i różnych wyznań, tak jak zróżnicowane jest Podlasie.

Impreza wpisała się już na stałe do kalendarza kulturalnego powiatu hajnowskiego. Jej organizatorami są: Związek Ukraińców Podlasia oraz Gminny Ośrodek Kultury.

W tegorocznych Spotkaniach wzięły udział zespoły kultywujące tradycyjną ukraińską kulturę muzyczną Podlasia: grupy śpiewacze ze Wsi Czeremcha, „Wólczanki” z Wólki Terchowskiej oraz „Rodyna” z Dubiażyna.  Śpiewają w nich starsze osoby, ale mają już swych następców w postaci zespołów: „Ranok” z Bielska Podlaskiego oraz „Hiłoczka” z Czeremchy. Te młodzieżowo – dziecięce grupy śpiewają w starej, autentycznej manierze pieśni ich dziadków.

Nieco inną drogą poszli kolejni uczestnicy festiwalu – folkowe grupy: „Tyrsa” z Kleszczel, „Na Meżi” z Dubicz Cerkiewnych oraz „Enej” z Olsztyna. W ich przypadku, ukraińskiej muzyce ludowej towarzyszą nowe, folkowe aranżacje oraz elektryczne instrumenty. Jednym słowem, to muzyka do słuchania i tańczenia.

Jak każdego roku, gośćmi Polsko – Ukraińskich Spotkań Muzycznych były także zespoły z Ukrainy. W tym roku, do Czeremchy przyjechał folklorystyczny zespół „Barvy” ze wsi Czudnycia z ukraińskiego Wołynia. W ich wykonaniu usłyszeć można było zarówno skoczne, jak i rzewne ukraińskie pieśni. Kolejny, można powiedzieć, stały uczestnik festiwalu, to folkowa grupa „Kosari” z Równego. Ma ona wielu fanów na Podlasiu, a w najbliższym czasie wyda płytę. „Karpatiyany” – to grupa ze stolicy Ukrainy – Kijowa. W swej twórczości muzycy zespołu nawiązują najczęściej do folkloru ukraińskich Karpat. Muzyka grupy, choć oparta o tradycję, tworzy transowo-rockową mieszankę, która swą energetyką porywa do podrygów i podskoków.

Na wieczór organizatorzy zaplanowali „Pohulankę” – ukraiński etno – disco – turbo – mix. Na dyskotece pod gwiazdami można było bawić się w rytmach współczesnej oraz tradycyjnej ukraińskiej muzyki.         

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook