"Zapewnia się atmosferę życzliwości” wernisaż wystawy w Warszawie
Intrygujące fotografie, pokaz mody, animacje teatralne to elementy pierwszego eventu Zewnętrznej Kampanii Promującej Województwo Podlaskie. Impreza odbyła się w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Miejsce to jest znane w całej Polsce z niebanalnych przedsięwzięć i interesujących wystaw.
Samorząd Województwa Reprezentował Walenty Korycki Wicemarszałek Województw Podlaskiego. W uroczystym otwarciu wziął udział ambasador Stanów Zjednoczonych Ambasador Lee A. Feinstein oraz dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie,. Wernisaż przyciągnął ludzi kultury, fotografów dziennikarzy, oraz tłumy warszawiaków.
Chciałbym podziękować Tomaszowi Tomaszewskiemu za to, że pokazał województwo Podaskie takie jakie jest naprawdę - powiedział wicemarszałek wojewodztwa. Przemierzając podlaskie drogi trafiał do miejsc, które dla wielu z Państwa nie są znane. Podlaskie to nie tylko miejsca ale przede wszystkim ludzie i to jest głównym akcentem tej wystawy. Obok tradycji zobaczycie państwo także nowoczesne zakłady i rozwój. Mam nadzieję że po obejrzeniu tych zdjęć nie będziecie mieli Państwo wątpliwości gdzie spędzić najbliższy długi weekend.
Motywem przewodnim całej imprezy były fotografie Tomasza Tomaszewskiego. Spośród niemal ośmiu tysięcy zdjęć wybrano 61, które tworzą wystawę „Zapewnia się atmosferę życzliwości. Podlaskie” . Fotografie w sposób wyjątkowy przybliżają piękno i charakter regionu. Podczas pobytu Tomaszewskiego w województwie podlaskim powstał wyjątkowy fotoreportaż obrazujący różnorodność kulturową i przyrodniczą Podlaskiego. Reportaż jest inny niż wszystkie pokazywane dotychczas, zachwyca klimatem i nastrojem, ukazuje ludzi zamieszkujących region ich gościnność i prawdziwość zachowań.
Jestem niezwykle wzruszony ale też jestem wdzięczny patrząc na Państwa twarze. Mało jest na świecie rzeczy, które same z siebie są piękne i autentyczne takie jest podlaskie. Mam nadzieje że odrobina tego co ja czułem podróżując po tej wspaniałej krainie udało mi się uchwycić i przekazać Wam tą Podlaską Atmosferę Życzliwości - powiedział na powitanie Tomasz Tomaszewski. Fotograf podziękował też za władzą województwa za możliwość przeżycia tej wspaniałej przygody. Autor tak opisuje swoje doświadczenie:„Uczyłem się tej krainy na zdjęciach wykonanych przez wielu moich zacnych kolegów zakochanych w województwie Podlaskim.
Wspaniałe, dziewicze lasy, ptaki i dzika zwierzyna, kręte i porośnięte szuwarami rzeki. Romantyczne fotografie, inne aniżeli z centralnej czy południowej Polski. Kiedy pojawiłem się tutaj zimą na początku 2011 roku obrazy, jakie nosiłem w pamięci, skonfrontowane z rzeczywistością, potwierdziły się. Zostałem urzeczony pięknem pejzażu, ale też jego uroda nie zaskoczyła mnie. Uznałem więc, że w tej sprawie wiele zostało już powiedziane i może właściwym pomysłem byłoby skierowanie uwagi w stronę ludzi, tych, którzy również tworzą rodzaj krajobrazu.
Oni też szybko stali się bohaterami mojej opowieści i niektórych, spośród wielu poznanych, prezentuję na tej wystawie. Ludzie Podlaskiego. Zainteresowani i otwarci na obcego przybysza, tolerancyjni, jednocześnie niewzruszenie trwają przywiązani do własnego rytuału, własnej tożsamości. Oddaleni troszeczkę od iluzorycznej cywilizacji, czerpią ciągle ze starych, dobrych tradycji i wzorców, a dla mnie pozostaną ludźmi zwyczajnie bardziej ludzkimi. Gdziekolwiek bym się nie pojawił, uśmiechnięci i pozytywni, tworzą zawsze unikalną atmosferę. Atmosferę życzliwości.”
Całości imprezy utrzymana była w stylistyce nawiązującej do hasła kampanii: Odwieczna potrzeba Natury… Podlaskie. Bogactwo różnorodności. Unikalny klimat tworzyły między innymi animacje Teatru Wertep,
Aktorka w gigantycznej głowie konia i aktor słońce przechadzali się miedzy zwiedzającymi. Fotografia z dzieckiem na furze, które do zdjęcia założyło głowę konia, stała się wizytówką wystawy fotografii Tomaszewskiego. Fotografia powstała zupełnie przypadkowo w Policznej, małej wiosce na wschodzie Województwa, gdzie swoją siedzibę ma alternatywny teatr Wertep.
Miłośnikom mody zaprezentowano pokaz kolekcji Elwiry Horosz, inspirowanej logotypem Województwa Podlaskiego projektu prof. Leona Tarasewicza. Modelki w kolorowych strojach wystąpiły w roli żywych posagów. Wszystko to ilustrowane muzyką natury i prezentacją najnowszych spotów, które wyświetlane były trakcie.
Było magicznie, wielokulturowo, trochę zagadkowo i niebanalnie. Podlaskie pokazało się jako miejsce jeszcze nie do końca odkryte, zupełnie inne od utrwalonych stereotypów, miejsce inspirujące, magiczne, pełne twórczych poszukiwań i artystycznych eksperymentów - warte odwiedzenia – po prostu Bogactwo Różnorodności.
Wystawa prezentowana będzie w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie od 27 kwietnia do 28 maja br.