Kultura

Lista aktualności

 • Gwiazdkowa niedziela w skansenie

  Miniaturka artykułu
  2018-12-15 13:44:38

  Urok tradycyjnych ozdób choinkowych to nie tylko walory estetyczne, ale też, a może przede wszystkim - przyjemność, jaką daje wspólna praca nad ich wykonaniem. Przed laty wypełniała ludziom adwentowe wieczory. Dziś nie każdy potrafi zrobić własnoręcznie aniołka czy łańcuch ze słomy i papieru. Dlatego zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na gwiazdkową Rodzinną Niedzielę w Skansenie, 16 grudnia o godz. 12.00.

 • Korycin w tkaninie dwuosnowowej stypendystki Bernardy Rość

  Miniaturka artykułu
  2018-12-15 11:38:43

  W środę, 12 grudnia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie odbył się wernisaż wystawy Bernardy Rość – tkaczki - wieńczący roczny projekt stypendialny pt.:” "Korycin w tkaninie dwuosnowowej. Cykl warsztatów rękodzielniczych tkactwa dwuosnowowego dla dzieci i młodzieży szkolnej pt.:” Ocalić od zapomnienia". Artystka otrzymała na jego realizację roczne stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.

 • Uroczyste podsumowanie 26 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

  Miniaturka artykułu
  2018-12-13 13:59:22

  Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto zabytków organizowane co roku we wrześniu w całej Europie i w Polsce. Jego celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. To także propagowanie dialogu międzykulturowego a co za tym idzie swoisty pomost łączący zarówno mieszkańców różnych regionów, jak też różnych pokoleń. Europejskie Dni Dziedzictwa angażują różne podmioty: instytucje kultury, nauki, edukacji, organizacje społeczne i osoby prywatne. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem, także mieszkańców województwa podlaskiego.

 • Galeria Arsenał oraz Politechnika Białostocka zapraszają na otwarty pokaz filmu Huberta Czerepoka "Początek"

  Miniaturka artykułu
  2018-12-13 11:37:12

  "Początek" to film zrealizowany na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego. 18 grudnia 2018 (wtorek), godz. 16:00. Aula Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, ul. Zwierzyniecka 16, Białystok Wstęp wolny

 • Wieczór kolęd w Książnicy Podlaskiej

  Miniaturka artykułu
  2018-12-13 10:27:37

  Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza w środę, 19 grudnia o godz. 17.00 na wieczór kolęd z zespołem wokalno-tanecznym „Podlaskie Korale”.

 • "Bogowie" - live in concert w OiFP

  Miniaturka artykułu
  2018-12-13 08:38:58

  Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza w niedzielę, 16 grudnia o godz.19.00 na niezwykłe wydarzenie filmowe i muzyczne zarazem – projekcję filmu „Bogowie” ze ścieżką dźwiękową na żywo. Muzykę wykona zespół kameralny OiFP pod batutą kompozytora, Bartosza Chajdeckiego.

 • „Proces. Rekonstrukcja” – premiera Teatru PAPAHEMA już w piątek!

  Miniaturka artykułu
  2018-12-12 15:18:33

  W piątkowy wieczór (14 grudnia) w ramach Sceny PracOFFnia Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Teatru PAPAHEMA. Tym razem artyści zapraszają na „Proces. Rekonstrukcja” - przedstawienie inspirowane powieścią Franza Kafki.

 • Pokazy spektaklu "Zgromadzenie" w reżyserii Michała Stankiewicza. Uniwersyteckie Centrum Kultury w Białymstoku

  Miniaturka artykułu
  2018-12-12 15:16:29

  “Zgromadzenie” to performatywna kąpiel, w której widz wchodzi w przestrzeń obrazu, stając się jego częścią i elementem zmieniającym światło. W spektaklu próżno doszukiwać się linearnej narracji, jego twórcy skupiają się na operowaniu atmosferą. Gasnące światła zatapiają widzów w ciemności po to, aby poczekać na obrazy, które zaczną tworzyć się przed oczami. Tak budujemy platformę do mimowolnych skojarzeń, odczuć, emocji.

 • „Bóg się rodzi” – koncert kolęd w Dramatycznym

  Miniaturka artykułu
  2018-12-12 11:38:02

  19 grudnia na dużej scenie Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku widowisko “Bóg się rodzi”, w trakcie którego zespoły wokalne z regionu można będzie usłyszeć w repertuarze kolędowym. Początek o godz. 19.00.

 • Do końca roku można składać wnioski o przyznanie Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

  Miniaturka artykułu
  2018-12-12 08:54:40

  To już 28. edycja konkursu na najlepszą książkę wydaną w Białymstoku lub napisaną przez twórcę powiązanego z naszym miastem. Wnioski o przyznanie nagrody literackiej im. W. Kazaneckiego mogą składać mieszkańcy Białegostoku, instytucje kultury, stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne, redakcje, jednostki oświatowe, inne podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz organy administracji publicznej.

facebook