Dodana: 20 maj 2021 12:05

Zmodyfikowana: 20 maj 2021 12:05

Zakończyło się II posiedzenie Konwentu Marszałków pod przewodnictwem Województwa Podlaskiego

Projekty programów krajowych w nowej perspektywie, tegoroczny Szczyt Cyfrowy ONZ w Katowicach, psychiatria dzieci i młodzieży w kontekście trwającej pandemii – m.in. na te tematy dyskutowali włodarze regionów i eksperci podczas środowego (21.04) Konwentu Marszałków Województw RP. Obradom przewodniczył marszałek Artur Kosicki.

Ilustracja do artykułu zakończenie kon wentu.jpg

Marszałek Kosicki, zamykając obrady Konwentu, podziękował uczestnikom gremium za wysiłek, jaki włożyli w jego przygotowania i przebieg.

- Mam szczerą nadzieję, że warunki epidemiologiczne pozwolą, by kolejne, trzecie posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP pod naszym przewodnictwem odbyło się już nie w formule online, a tradycyjnie. By udało nam się spotkać osobiście – mówił marszałek Kosicki. – Województwo Podlaskie jest niezwykle gościnnym i pięknym regionem, zapraszamy, by się o tym przekonać.

Duże wyzwania nowej perspektywy finansowej

W harmonogramie zakończonego spotkania znalazły się prelekcje i dyskusje związane z aktualnie najważniejszymi kwestiami dla samorządów regionów. Najwięcej emocji wzbudził temat bieżącej sytuacji związanej z nową perspektywą finansową na lata 2021-2027, relacjonowany przez Waldemara Budę, Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej.

- Wszyscy czujemy, że jesteśmy w wyjątkowym momencie – mówił o pracach nad projektowaniem nowej perspektywy Waldemar Buda. - To jest duże wyzwanie, wcale nie łatwiejsze niż wcześniej. Mamy doświadczenia z lat poprzednich, ale pojawiły się też nowe wymagania, z którymi musimy się mierzyć.

Poinformował on o zaawansowaniu stanu prac. Jak podkreślił, równolegle trwają prace nad programami regionalnymi i krajowymi, z których większość jest już konsultowana. A jednocześnie tworzony jest Krajowy Plan Odbudowy, który w przyszłym tygodniu zostanie przedłożony Radzie Ministrów, a do końca kwietnia - Komisji Europejskiej.

Więcej na ten temat w artykule „Polska rozpoczęła nieformalne negocjacje z Komisją Europejską”.

Internet United – wolny, otwarty, niepodzielny Internet

Przedmiotem kolejnego spotkania był organizowany w Polsce 16. Szczyt Cyfrowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Przedstawiony jako szansa na prezentację polskiego dorobku i know-how odbiorcom z całego świata. Odbędzie się on w dniach 6-10 grudnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

- To światowe wydarzenie wysokiej rangi, co roku organizowane w innym państwie. Od kilku lat jest na nim obecny sekretarz generalny ONZ – mówił Krzysztof Szubert, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej i Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021.

W ramach planowanego w systemie hybrydowym wydarzenia może wziąć udział kilka tysięcy uczestników: przedstawicieli administracji, biznesu, organizacji pozarządowych i świata nauki. Jak podkreślił Michał Pukaluk, dyrektor Departamentu Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny.

Szczegóły tego panelu w artykule: „Marszałkowie o przygotowaniach do Światowego Szczytu Cyfrowego 2021”.

Psychiatria dziecięca wymaga wsparcia

O problemach współczesnej psychiatrii dzieci i młodzieży mówił podczas kolejnego panelu prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk, jako największe bolączki tej dziedziny wskazując na: braki kadrowe, niedofinansowanie świadczeń, a także infrastrukturę.

Podkreślił on, że warunki w jakich funkcjonowała przez ostatni rok młodzież i dzieci, to wysoki czynnik ryzyka dla ich zdrowia psychicznego, a dostęp do pomocy w tym zakresie, jest ograniczony.
Profesor podkreślił, że niezbędne jest konsekwentne wdrażanie reformy opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży oraz budowanie kadry udzielającej pomocy.

Więcej na ten temat w artykule „II Konwent Marszałków Województw RP. Psychiatria dzieci i młodzieży po roku pandemii SARS-CoV-2”.

Program Europejski LIFE

Ostatni z paneli dotyczył optymalnych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i zmian klimatycznych przy wykorzystaniu programu LIFE. Jako ekspert głos zabrał Andrzej Muter z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Zachęcając do aplikowania o środki z programu, przedstawiał przykłady projektów zrealizowanych przez województwa w ubiegłym roku.

Więcej na ten temat w artykule „Program europejski LIFE. Warto skorzystać z jego funduszy”.

Konwent przyjął stanowiska

Środowe posiedzenie gremium zakończyło głosowanie nad wspólnymi stanowiskami. Przyjęto trzy, dotyczące: finansowania opieki psychiatrycznej, dofinansowania nocnych dyżurów pracy aptek oraz obszaru zdrowia w REACT-EU.

Marszałkowie zwrócili uwagę na niedofinansowanie opieki psychiatrycznej i problemy pomiotów udzielających świadczeń w tym zakresie. Wskazali też pilną potrzebę zmiany przepisów prawa farmaceutycznego w zakresie finansowania pracy aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Jak czytamy w stanowisku, obecnie brak jest podstaw prawnych na dofinansowanie takich dyżurów ze środków publicznych samorządu terytorialnego.

Trzecie ze stanowisk dotyczy finansowania z instrumentu REACT-UE szpitali jako podmiotów, które są najbardziej zaangażowane w walkę i niwelowanie długofalowych skutków zdrowotnych pandemii COVID-19.

W ramach przewodnictwa Województwa Podlaskiego odbędzie się jeszcze jedno posiedzenie Konwentu Marszałków Województwa RP. Zaplanowane jest na czerwiec br.


Małgorzata Sawicka
red.: Marcin Nawrocki
fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook