Dodana: 20 luty 2015 09:48

Zmodyfikowana: 20 luty 2015 09:48

Bielski Sejm Wielki Anno Domini 1564

Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zapraszają na prezentację książki Doroteusza Fionika i Hienadzia Siemianczuka "Bielski Sejm Wielki Anno Domini 1564".

Prezentacja, z udziałem autorów, odbędzie się 21 lutego 2015 r. (sobota), godz. 14.00 w Ratuszu, siedzibie Muzeum w Bielsku Podlaskim.
Podczas spotkania zostanie także zaprezentowany najnowszy, jubileuszowy, 50-ty numer pisma Bielski Hostineć.

*Sejm Wielki, który odbył się w Bielsku w czerwcu-lipcu 1564 r. należy do najważniejszych wydarzeń społeczno - politycznych w dziejach Podlasia. Był to wielki zjazd najważniejszych osób w państwie - wojewodów, książąt, osób duchownych, namiestników, starostów, marszałków, chorążych oraz całej rzeszy szlachty i mieszczan. Wraz z osobami towarzyszącymi, dworami, obstawą i obsługą, do Bielska przybyło kilka tysięcy osób.
Na Sejmie Wielkim Bielskim decydowały się najważniejsze kwestie państwowe Wielkiego Księstwa Litewskiego, dotyczące jego reformy administracyjno-terytorialnej i sądowniczej. Tu król i wielki książę Zygmunt I podpisał Przywilej Bielski oraz przyjął tekst II Statutu Wielkiego Księstwa Litewskiego, nad którym specjalna komisja pracowała blisko 20 lat. W Bielsku prawnie utwierdzono zasady tolerancji wyznaniowej w państwie. Kościół rzymski i Cerkiew prawosławna stały się równe wobec prawa.
Na Sejmie w Bielsku dyskutowano też o kwestiach unii państwowej Wielkiego Księstwa i Korony. Nie były to tematy łatwe i proste. Trzeba było pogodzić wiele interesów grup społecznych i wizji tejże unii.
Czas Sejmu Wielkiego przypadł na szczytowy okres w rozwoju społeczno-gospodarczym Bielska, należącego wówczas do elity miast Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przebywanie tylu znamienitych delegatów na sejmie dodało miastu splendoru na długie lata. Również dzisiaj, jako spadkobiercy Sejmu Wielkiego, możemy czerpać z jego przesłania wiele dobrej nauki i refleksji.
                                  
                                                                        Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, 2014



Źródło: www.bielsk-podlaski.pl/

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook