Dodana: 6 luty 2008 12:28

Zmodyfikowana: 6 luty 2008 12:28

Pałac Starzeńskich w Ciechanowcu

Pałac w Ciechanowcu - Nowodworach, obecna siedziba Muzeum Rolnictwa, został zbudowany dla rodziny Starzeńskich ok. 1875 r. wg projektu warszawskiego architekta Juliana Ankiewicza.



Niestety, w czasie II wojny światowej - w 1941 r., obiekt został spalony i dopiero w latach 1966-1969 pałac został odbudowany i przeznaczony jako główna siedziba Muzeum.
Pałac jest obiektem o nieregularnej bryle, wzniesionym na skarpie, na planie zbliżonym do litery L. Od strony podjazdu rozciąga się dziedziniec z dużym, okrągłym klombem.
W pobliżu pałacu, wzdłuż rzeki Ralki, położony jest pięciohektarowy park oraz staw
o nieregularnym, elipsowatym kształcie. Korpus budynku w części środkowej i południowej jest piętrowy, a pozostałe części są parterowe, z piętrowym ryzalitem od strony północnej. Układ wnętrza pałacu jest dwu- i trzytraktowy.
Elewacja pałacu posiada silnie zaznaczone podziały poziome: dolna kondygnacja z gzymsem cokołowym i uproszczonym belkowaniem, przechodzącym na ściany piętrowych partii budynku, zwieńczonych belkowaniem z gzymsem kostkowym. Narożniki pałacu opięte są pilastrami toskańskimi, które dzielą też półkolisty ryzalit elewacji południowej. W asymetrycznej, trzynastoosiowej elewacji frontowej występują płaskie, piętrowe ryzality: boczny na skrajnej osi północnej oraz środkowy, zwieńczony attyką, poprzedzony na parterze portykiem o czterech filarach, którym na ścianie odpowiadają pilastry; wewnętrzna para filarów wzbogacona jest
o kolumny toskańskie wspierające trójkątny, niski naczółek nad wyłamaniem belkowania.
            Elewacja ogrodowa pałacu posiada wysunięte parterowe skrzydło północne, a przed piętrową częścią znajduje się duży taras, otoczony balustradą.
            Okna pałacu znajdują się w profilowanych, tynkowanych opaskach, na parterze obramienia wzbogacone są o odcinki gzymsu wsparte na konsolkach, a na osiach skrajnych korpusu nad oknami – trójkątne naczółki. Nad potrójnym oknem nad portykiem znajdują się kamienne tarcze z herbami: Lis – Michała Starzeńskiego i Rawicz – jego żony Elżbiety
z Ożarowskich. Dach pałacu pokryty jest miedzianą blachą.
Wewnątrz pałacu znajdują się ekspozycje stałe: historia miasta Ciechanowca, historia rolnictwa od prahistorii do I wojny światowej, rodzinne pamiątki Rodziny Ciechanowieckich, sale wystaw czasowych, a także sala konferencyjna, pomieszczenia administracji i obsługi turystów, gabinety dyrekcji oraz magazyny.


fot. Pałacu Starzeńskich

 


fot. Bramy pałacu

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook