Dodana: 30 kwiecień 2019 15:59

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2019 15:59

Podpisano umowy w ramach rządowego programu Senior+

W regionie powstaną nowe kluby seniora, a te już istniejące otrzymają dotacje na funkcjonowanie – wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski we wtorek (30.04) podpisał umowy z beneficjentami rządowego programu Senior+. Dofinansowanie to ponad 2,2 mln złotych. Trafi ono do 23 podlaskich samorządów.

Ilustracja do artykułu Podpisanie umów Senior+ (8).JPG

Celem wieloletniego rządowego projektu Senior + jest aktywizacja starszych mieszkańców podlaskich gmin. W ramach programu powstają placówki, gdzie seniorzy korzystają m.in. z oferty kulturalnej, rekreacyjnej i edukacyjnej.
Od 2015 r., tj.  od początku funkcjonowania programu  ilość takich miejsc w naszym regionie znacznie się zwiększyła.
- Zaczynaliśmy realizację programu od trzech klubów seniora, w tej chwili jest ich już 18, a jeśli dodamy te, które powstaną dzięki podpisanym dzisiaj umowom, w województwie podlaskim będzie ich 30 - informował  wojewoda Bohdan Paszkowski tuż przed podpisaniem umów z samorządowcami.

Jednym z beneficjentów programu Senior + jest gmina Czyżew. Klub, który tam powstanie będzie już kolejną placówką tego typu na terenie gminy.
-  Otrzymaliśmy dofinansowanie na  utworzenie drugiego klubu seniora w miejscowości Rosochate Kościelne. Na jego potrzeby zostanie wyremontowana i zmodernizowana świetlica – mówiła burmistrz Czyżewa Anna Bogucka.
Podkreśliła, że gmina ma doświadczenie w organizacji i prowadzeniu klubów dla seniorów.
- Od ubiegłego roku tego typu placówka istnieje w Czyżewie i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem starszych mieszkańców. Klubowicze mogą zapisywać się na różnego rodzaju zajęcia, wybierać szkolenia, a także organizować spotkania.

Część samorządów, w ramach programu „Senior +” ubiegała się o dofinansowanie funkcjonowania już istniejących placówek.
Dzięki temu powstaną nowe miejsca dla kolejnych klubowiczów. Łącznie będzie ich ponad 600.
- Dzięki utworzeniu nowych placówek i zwiększeniu ilości miejsc w tych już istniejących, w województwie podlaskim będzie 605 miejsc, gdzie podlascy seniorzy aktywnie spędzą czas - podsumował wojewoda podlaski.

W tej edycji konkursu Senior + wpłynęło 25 ofert. Dwanaście z nich dotyczyły utworzenia nowych klubów seniora, a trzynaście – dotacji na utrzymanie. Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.
W załączeniu zestawienie samorządów, które otrzymały dotacje.

ak

Pliki do pobrania

facebook