Dodana: 1 listopad 2018 20:03

Zmodyfikowana: 1 listopad 2018 20:49

Pamiętamy. Uznani Podlasianie, których pożegnaliśmy w 2018 roku

Początek listopada to w naszej tradycji czas wspominania tych, których już nie ma między nami. W tych dniach zadumy i refleksji przywołujemy w naszej pamięci osoby nam bliskie i dla nas ważne - te, które chcemy zapamiętać; te, których zapomnieć nie wolno.

Ilustracja do artykułu wszystkich świętych 2018 (13).JPG

Poniżej prezentujemy wspomnienia o ludziach kultury, nauki i polityki z naszego regionu, których pożegnaliśmy pod koniec 2017 i w 2018 roku.

W listopadzie 2017 r. zmarł Janusz Wójcik - były trener Jagiellonii Białystok, selekcjoner reprezentacji Polski. Był ostatnim szkoleniowcem, który doprowadził polską kadrę do medalu na igrzyskach olimpijskich. Miał 64 lata.

Janusz Wójcik był szkoleniowcem Żółto-Czerwonych w latach 1986-87 i był twórcą pierwszego w historii awansu Jagiellonii do I ligi (obecnej Ekstraklasy), dzięki czemu w 1987 roku został wybrany Białostoczaninem Roku. W 30 meczach tamtego sezonu drużyna Wójcika z m.in. Jackiem i Dariuszem Bayerami, Mirosławem Sowińskim czy Dariuszem Czykierem wygrała 22 razy, sześciokrotnie remisując i ponosząc dwie porażki.

W trakcie czerwcowego meczu z Lechem Poznań (2:2) został uhonorowany z okazji 30. rocznicy tego historycznego wydarzenia.

*

W grudniu 2017 roku odszedł prof. Jerzy Śródkowski - założyciel wielu chórów amatorskich, nauczyciel muzyki, dokumentalista folkloru Ziemi Podlaskiej. Prowadził Chór im. Stanisława Moniuszki, który w ubiegłym roku obchodził 30-lecie działalności, a profesor 60-lecie pracy artystycznej i 90 urodziny.

*

15 stycznia 2018 r. odszedł Leopold Stawecki - Sybirak, pilot, opozycjonista solidarnościowy.

*

27 lutego 2018 r. zmarł Zygmunt "Zyzio" Kościelski - wnuk słynnego tykocińskiego aptekarza Zygmunta Bogdanowicza, dziennikarz, redaktor telewizyjny, autor książek.

*

7 marca 2018 r. zmarł Ryszard Koziara - utalentowany pasjonat adwokatury, pełniący w jej strukturach samorządowych wiele odpowiedzialnych funkcji. Nieprzeciętnie zaangażowany działacz społeczny, wieloletni prezes oddziału białostockiego i członek Komisji Rewizyjnej PTTK, działacz wielu towarzystw, w tym Przyjaciół Grodna i Wilna, Przyjaciół Wasilkowa. Niezastąpiony organizator, entuzjasta polskiej przyrody i historii, mecenas sztuki.

Odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką "Adwokatura Zasłużonym", złotą odznaką "Zasłużony Działacz Zrzeszenia Prawników Polskich", srebrną odznaką "Zasłużony Białostocczyźnie", srebrną "Honorową Odznaką Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego", brązowym i srebrnym Medalem Zasługi dla Obronności Kraju.

*

11 marca 2018 r., niespodziewanie, w wieku 64 lat odszedł Zbigniew Brożek - radny miejski Prawa i Sprawiedliwości. Pełnił tę funkcję trzecią kadencję.

Zbigniew Brożek urodził się w 1954 roku. Był radnym reprezentującym osiedla Bojary, Piasta I, Piasta II, Skorupy, Mickiewicza, Dojlidy oraz Dojlidy Górne. Szefował komisji sportu i turystyki.

Związany był z NSZZ Solidarność. Pełnił funkcję wiceprezesa, później prezesa Klubu Sportowego Włókniarz Białystok. Uhonorowany został Srebrną Odznaką Zasłużonych Białostocczyźnie.

*

21 marca 2018 r. w wieku 88 lat odszedł Bohdan Łukaszewicz - zasłużony Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, aktywny muzyk, pedagog, wybitny znawca oboju i społecznik, postać niezwykle barwna, a przyjaciele o Nim mówią gawędziarz.

Urodzony pod Wilnem, gdzie spędził dzieciństwo w majątku rodziców. Następnie pięć ciężkich lat przeżył na Syberii na zesłaniu, a po powrocie do Polski piętnaście lat pracował w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze", zaś od 1963 r.- w Białymstoku, gdzie przez 50 lat uczył gry na oboju w Zespole Szkół Muzycznych i był pierwszym oboistą orkiestry Filharmonii Białostockiej. O swoim pobycie w Białymstoku przed laty powiedział: Najdłuższy czas w moim życiu [...]. To jest największa przygoda moja muzyczna. Nigdy się nie spodziewałem, że mnie coś takiego spotka.

*

17 maja 2018 r. w wieku 103 lat odszedł augustowski aktor Maciej Maciejewski. Artysta grał m.in. w „Krótkim filmie o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Przerwanym locie” Leonarda Buczkowskiego. Był związany z Teatrem Polskim w Warszawie i Teatrem Polskiego Radia.

*

W czerwcu 2018 r. pożegnaliśmy profesor dr hab. n. med. Janinę Moniuszko-Jakoniuk - wieloletniego nauczyciela akademickiego AMB, specjalistę w zakresie pediatrii, farmakologii klinicznej i toksykologii, docenta w Zakładzie Farmakologii oraz profesora zwyczajnego i kierownika Zakładu Toksykologii AMB.

Janina Moniuszko-Jakoniuk była wybitnym pracownikiem nauki, autorem licznych publikacji naukowych o wielkiej wartości. Stanowiła wzór lekarza o najwyższej etyce zawodowej.

*

W lipcu 2018 r. zmarł dr hab. Adam Sadowski - profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku, długoletni nauczyciel akademicki Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku oraz Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej.

Adam Sadowski był Członkiem Zarządu Krajowego Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu. Specjalizował się w dziedzinie ekonomiki i organizacji działalności gospodarczej, ekonomiki rolnictwa i ekonomiki turystyki.

Był wybitnym pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń studentów.

*

13 sierpnia 2018 r. w wieku 56 lat zmarł nagle były wójt gminy Nowinka Marek Motybel. Włodarzem gminy był przez cztery kadencje od 1994 roku do 2010.

Od urodzenia mieszkał w Danowskich koło Nowinki. W czasie swojego urzędowania wybudował m.in. szkołę w Nowince oraz salę gimnastyczną, a także doprowadził do kanalizacji gminy i budowy wielu dróg.

*

W sierpniu 2018 r. w wieku 47 lat zmarł Dariusz Sołtysiuk - kompozytor i gitarzysta zespołu Święci z Białegostoku. Artysta zmagał się z chorobą. Przez lata tworzył i grał w takich kapelach jak Mental, Anga, Skandal czy Vader.

*

15 sierpnia 2018 r. po długiej chorobie zmarł Jarosław Dziemian - podlaski biznesmen twórca i właściciel radia i firmy Jard. Miał 68 lat.

*

W sierpniu 2018 r. odszedł prof. dr hab. med. Franciszek Rogowski - wieloletni kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku,członek honorowego Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, szanowany naukowiec i lekarz.

*

1 września 2018 r., w 79. rocznicę napaści Niemiec na Polskę, przeżywszy 94 lata odszedł na wieczną wartę mjr Bronisław Karwowski ps. "Grom" - członek Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, Żołnierz Wyklęty, oficer II konspiracji AK-NZW.

Przed wojną mieszkał na ul. Spokojnej w Łomży, uczęszczał do gimnazjum przy ul. Bernatowicza. W podziemiu od 1942 r., aresztowany przez Niemców cudem uciekł spod siedziby Gestapo w Łomży. Po wojnie kontynuował walkę w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1946 zastępca szefa pionu gospodarczego w okręgu "Bałtyk" Olsztyńskie NZW. W marcu 1947 awansowany do stopnia podporucznika. Na mocy amnestii ujawnił się w kwietniu 1947, pomimo to aresztowany w 1948, wyrok - 10 lat, siedział do 1952. Stale inwigilowany. W 1989 rozbijał młotem pomnik władzy ludowej w Dąbrowie Białostockiej. Na krótko przed śmiercią mimo, że był już ciężko chory, uczestniczył w ślubie swojej wnuczki Joanny, podczas którego osobiście odprowadził pannę młodą do ołtarza.

Za swoje zasługi został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego i wieloma innymi.

*

4 września 2018 r., w wieku 75 lat zmarł Henryk Pasierski - były piłkarz, trener i wiceprezes Jagiellonii Białystok.

Pasierski urodził się w czasie II Wojny Światowej na Syberii w miejscowości Suchodół. Przygodę z piłką rozpoczął w rzeszowskiej Stali. W 1972 roku zasilił szeregi Jagiellonii, w której występował przez trzy kolejne lata. Między 1998 i 2003 rokiem pełnił funkcję wiceprezesa w białostockim klubie. /za: jagiellonia.pl/

*

15 października 2018 r. odszedł dr Jerzy Mieszkowski - wieloletni pracownik i Prodziekan Wydziału Prawa w latach 1987 - 1993.

*

15 października 2018 r. odszedł profesor Andrzej Wyrobisz - ceniony badacz późnego średniowiecza i dziejów nowożytnych. Napisał blisko 450 prac poświęconych dziejom społeczno-gospodarczym i historii kultury materialnej XV-XVII w.

*

16 października 2018 r., w wieku 51 lat zmarł dziennikarz radiowej Jedynki, lektor, prezenter Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Bogdan Sawicki. Od pewnego czasu zmagał się z chorobą nowotworową.

Bogdan Sawicki urodził się 14 października 1967 r. w Białymstoku. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Na początku lat 90. rozpoczął pracę w Polskim Radiu - początkowo w rozgłośni w Białymstoku, a następnie w Programie I Polskiego Radia. W latach 2011-2015 był współprowadzącym plenerowych koncertów "Lata z Radiem".

*

22 października 2018 r., w wieku 85 lat zmarł Janusz Antoni Kuczyński - trener i założyciel Podlasia Białystok, wychowawca wielu polskich medalistów, m.in. Kamili Lićwinko - rekordzistki kraju i mistrzyni świata w skoku wzwyż.

 

 

facebook