Dodana: 12 sierpień 2021 14:00

Zmodyfikowana: 12 sierpień 2021 14:00

#OdkrywamyPodlaskieGminy – Rutki

Na facebook’owym profilu Województwa Podlaskiego trwa akcja #OdkrywamyPodlaskieGminy. Co tydzień przedstawiamy jedną z nich. Tym razem zapraszamy do gminy Rutki.

dzwonnice kościoła, na zdjęcie nałożona grafika z napisem skąd nazwa Rutki

Gmina Rutki znajduje się w Dolinie Narwi, w centralnej części województwa podlaskiego, w powiecie zambrowskim. Graniczy z gminami: Wizna, Zawady, Kobylin Borzymy, Kulesze Kościelne, Zambrów i Łomża.

Powierzchnia gminy wynosi 200,2 km², a zamieszkuje ją 5514 mieszkańców.

Dolina Narwii. Zdjęcie z drona

Dolina Narwi = niezwykłe walory przyrodnicze                 

Gmina Rutki położna jest w Dolinie Narwi co sprawia, że na jej terenie znajdują się miejsca bardzo atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo.

W 1967 r. na terenie gminy utworzono dwa rezerwaty przyrody:

  • Bagno Wizna I chroniący fragment torfowiska niskiego w Dolinie Narwi, ze stanowiskami rzadkich roślin oraz
  • Bagno Wizna II chroniący torfowiska wysokie ze stanowiskami rzadkich roślin.

rzeka i jej rozlewiska. zdjęcie z drona

Wyznaczony został także obszar Natura 2000 w ramach którego znajduje się Specjalny obszar ochrony siedlisk i Obszar specjalnej ochrony ptaków Ostoja Biebrzańska.

Dodatkowo, gminę Rutki częściowo obejmuje Łomżyński Park Krajobrazowy, a w jej sąsiedztwie znajduje się unikalny na skalę europejską Biebrzański Park Narodowy, który stanowi jedyny w tej części kontynentu naturalny obszar bagienny.

drogi i pola. zdjęcie z drona

Ponad 500-letni kościół i dzwonnica, czyli symbol gminy

W herbie i fladze gminy można zobaczyć grafikę przypominającą dzwonnicę, która znajduje się przy Kościele św. Anny w Rutkach-Kossakach. Jest to symbol nie tylko miejscowości, ale i całej gminy. Obecna murowana świątynia została wzniesiona w 1568 roku, konsekrowana w 1598 roku przez biskupa płockiego Wojciecha Baranowskiego. Kościół zbudowany jest w stylu późnogotyckim, murowany, trójnawowy i bazylikowy. Kościół był wielokrotnie remontowany i przekształcany, przede wszystkim w 1863 roku kosztem Agnieszki Buszon właścicielki Mężenina.

kościół i dzwonnice

Kościół posiada cztery ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem wykonany w XVII w. Dodatkowo na terenie świątyni możemy zobaczyć rzeźby św. Piotra i Pawła oraz pomnik św. Jana Pawła II.

Na cmentarzu parafialnym znajduje się powstańcom styczniowym i żołnierzom AK.   

Powrót po latach na sportową mapę województwa podlaskiego

W 1984 roku w Rutkach założony został klub sportowy pod nazwą Hetman Rutki. Po kilkunastu latach nazwa klubu została zmieniona na Gminny Klub Sportowy – w skrócie GKS. Mimo małej liczby mieszkańców gminy, szczególnie grupy młodzieżowe, osiągały dobre wyniki – w tym m.in. trzecie miejsce w regionie (za Jagiellonią Białystok i Cresovią Siemiatycze) czy 2. miejsce na międzynarodowym turnieju Dobiegniew CUP w 2007 roku.

Drużyna seniorska została zlikwidowana w okolicach 2005 roku, natomiast juniorskie zespoły w 2011 roku.

boisko

Pasjonaci futbolu, którzy grali w osiągających sukcesy zespołach młodzieżowych GKS-u Rutki zdecydowali się reaktywować klub w lipcu 2020 roku po wielu latach bez piłki nożnej. Teraz rozgrywają swoje mecze w podlaskiej A Klasie i wspierani są m.in. przez Samorząd Województwa Podlaskiego.
znak drogowy z napisem Rutki-Kossaki

oprac.: Bartłomiej Modzelewski
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook