Dodana: 19 luty 2022 14:33

Zmodyfikowana: 21 luty 2022 14:33

Obchody 103. rocznicy wyzwolenia Białegostoku

19 lutego 1919 r. z Białegostoku odjechał ostatni pociąg z niemieckimi żołnierzami, wkroczyło do niego Wojsko Polskie. Miasto i okolice dołączyły do wyzwolonego kilka miesięcy wcześniej kraju. W sobotę (19.02) członek zarządu Wiesława Burnos wzięła udział, w imieniu marszałka Artura Kosickiego, w uroczystościach upamiętniających 103. rocznicę tych wydarzeń. Samorząd województwa reprezentował także Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.

_TR69707.jpg

– To wyjątkowy dzień dla mieszkańców Białegostoku i Białostocczyzny. Mimo tragicznych momentów w historii miasta i regionu, tworzymy silną, świadomą własnej przeszłości i dumną ze swojego dorobku kulturowego społeczność. Ten dzień przypomina nam, że powinniśmy być z tego dumni – powiedziała Wiesława Burnos.

Uczestnicy sobotniej uroczystości złożyli wieńce i kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, pierwszego przywódcy odrodzonej Polski, w ten sposób oddając hołd wyzwolicielom Białegostoku.

_TR69788.jpg

Losy Białegostoku i okolicznych obszarów znajdowały się w zupełnie innym położeniu niż reszty kraju, który mógł cieszyć się wolnością od listopada 1918 r. Miasto było w ówczesnym okresie nadal okupowane przez wojska niemieckie, którym umowy międzynarodowe umożliwiały ewakuację z ziem ukraińskich do Prus Wschodnich przez Białostocczyznę. Przełom nastąpił 5 lutego 1919 r., kiedy między stroną polską, a niemiecką zawarto „umowę białostocką”, na mocy której Wojsko Polskie mogło przemieścić się w stronę Kresów Wschodnich, by powstrzymać nadciągającą ofensywę Armii Czerwonej, a polska administracja mogła przejąć kontrolę na terenie Białostocczyzny w celu ustanawiania pierwszych ośrodków władzy nad opuszczanym przez Niemców obszarem.

Okupanci ostatecznie wycofali się z Białegostoku wieczorem 19 lutego 1919 r. Tego samego dnia do miasta wkroczyli żołnierze 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Od tamtego momentu Białystok był już częścią odrodzonej Polski.

W sobotnich uroczystościach rocznicowych uczestniczyli przedstawiciele rządowych i samorządowych władz województwa, władz miasta, służb mundurowych, kombatanci, harcerze oraz działacze organizacji patriotycznych.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook