Dodana: 29 październik 2018 11:33

Zmodyfikowana: 29 październik 2018 11:36

Dworzec PKP w Białymstoku przejdzie gruntowny remont

Zniknie wewnętrzna antresola, na nowo będzie zagospodarowany teren przed dworcem, a całość zyska nowy układ funkcjonalny. Dzięki modernizacji bryła dworca odzyska swój pierwotny kształt. Przywrócony zostanie także historyczny charakter wnętrza poczekalni – będzie ona bardziej przestronna i zapewniająca lepszą obsługę podróżnych. Pracami budowlanym zajmie się firma Budimex. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy dworzec zostanie udostępniony pasażerom w pierwszym kwartale 2020 r.

Ilustracja do artykułu Białystok008 (3).jpg

Dworzec w Białymstoku jest jednym z prawie 200 dworców objętych największy w historii Polski program modernizacji tego typu obiektów.

– Zależy nam na tym, aby dworzec w Białymstoku odzyskał swoją historyczną świetność, ale ważne są także nowe funkcjonalności ułatwiające korzystanie z obiektu wszystkim grupom podróżnych. Warto podkreślić, że obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dworzec w Białymstoku jest jednym z kilkunastu dworców w województwie podlaskim, które do 2023 roku zmodernizujemy lub wybudujemy od podstaw ­– mówił Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

 

Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, powstaną m.in. windy dla pasażerów z niepełnosprawnością. Dla osób niewidomych i niedowidzących zaprojektowano system oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących. Z uwagi na charakter obiektu PKP S.A. ściśle współpracuje z konserwatorem zabytków.

Na czas prowadzonej przebudowy w Białymstoku powstanie dworzec tymczasowy. Obiekt zapewniający podstawowe funkcje związane z obsługą podróżnych znajdzie się na placu przed dworcem. Prace zakończą się w I kwartale 2020 roku, a koszt inwestycji wyniesie około 36 mln złotych.

 

źródło: PKP S.A.

oprac.ak

facebook