Dodana: 1 wrzesień 2017 09:40

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2017 09:58

„Poskromienie złośnicy” Teatru Papahema zdobyło laury na Festiwalu Szekspirowskim

Spektakl „Poskromienie złośnicy” zdobył Nagrodę Publiczności oraz nagrodę redakcji gazety festiwalowej "Shakespeare Daily" na 21. Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (28.07 – 06.08) W czwartek, 31 sierpnia aktorom Teatru Papahema gratulował Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego wsparł finansowo udział Teatru w Festiwalu.

Ilustracja do artykułu P1270586.jpg

 „Poskromienie złośnicy” Wiliama Szekspira w wykonaniu Teatru Papahema to gorzka komedia o wyrabianiu w kobiecie nawyku uległości wobec swojego pana i małżonka, to mieszanka konwencji teatru elżbietańskiego z teatrem współczesnym, aktorstwa dramatycznego z wykorzystaniem formy, dowcipu z refleksją na temat przypisywanych nam na co dzień ról i prób wymykania się im.
Pod klasycznym kostiumem trzymającym ciało w ryzach kryje się współczesna wrażliwość młodych twórców. Wyczulenie na zagadnienia partnerstwa, relacji i płci daje o sobie znać, demaskując sztywną konwencję.
Najbardziej szowinistyczna sztuka Szekspira nabiera w tej interpretacji nowych znaczeń, staje się migotliwa, stawia pytania zamiast udzielać odpowiedzi w patriarchalnym tonie, daje widzowi możliwość wyboru.
W obsadzie "Poskromienia złośnicy" pojawili się absolwenci Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku: Paulina Moś, Małgorzata Patryn-Gurłacz, Katarzyna Pietruska, Helena Radzikowska, Przemysław Bollin, Patryk Ołdziejewski (aktor Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku), Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel i Piotr Wiktorko.

 

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest imprezą o charakterze  międzynarodowym i stanowi jedno z najistotniejszym wydarzeń na teatralnej mapie Europy.
W tym roku odbył się po raz 21.   

 

 

facebook