Dodana: 15 październik 2018 09:49

Zmodyfikowana: 17 październik 2018 14:27

Premiera teatralna w skansenie

„Kooperacja Flug” to kolejny, obiecujący teatr niezależny, który stworzyli studenci, dziś już absolwenci białostockiego Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej. Ich piąte przedstawienie, „Wilcze dzieci” w reżyserii Marcina Bikowskiego, będzie miało premierę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej 19. 10. 2018 roku o godz. 18.00.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Tematem spektaklu „Wilcze dzieci” są losy niemieckich sierot, które po drugiej wojnie światowej uciekały z Prus Wschodnich. Po zajęciu tych terenów przez Armię Czerwoną, nowi zarządcy mścili się na ludności cywilnej za krzywdy doznane w czasie okupacji niemieckiej. Po stracie rodziców tysiące osieroconych dzieci błąkały się bez dachu nad głową. Wiele z nich miesiącami ukrywało się w lesie. Uciekały na Litwę, gdzie gospodarze przyjmowali je pod swój dach jako siłę roboczą.

- Zainteresował nas ten temat ponieważ jest mało znany, a naszym zdaniem ważny – mówi Izabela Zachowicz z „Kooperacji Flug” – To historia dzieci uwikłanych w wojnę, niewiele rozumiejących z sytuacji która je spotkała, sytuacji będącej wynikiem szaleństwa dorosłych. Chociaż nie zawiniły, stały się wrogami.

Spektakl reżyseruje Marcin Bikowski,  twórca teatralny, aktor i reżyser, współzałożyciel niezależnej grupy „Malabar Hotel”.

Ta historia nie istnieje w świadomości większości z nas. Ci, którzy przeżyli tamten czas i byli wtedy w miejscach o których opowiadamy, na ogół nie chcą mówić. To jest spektakl o pamięci, o tym, że ma ona wiele różnych punktów widzenia, które należy respektować.

W przedsatwieniu gra dwoje aktorów: Izabela Zachowicz i Daniel Lasecki.

- To będzie przedstawienie bez słów – zapowiada Daniel Lasecki – Postanowiliśmy je stworzyć w konwencji teatru formy, w którym wypowiadamy się używając lalki, maski, elementów teatru cieni i muzyki granej na żywo.

„Kooperacja Flug”, którą tworzą absolwenci Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza powstała cztery lata temu. Ma w swoim dorobku cztery spektakle: dwa dla dorosłych („Szczątki” i „Puszczańskie opowieści” zrealizowane w koprodukcji z Białostockim Teatrem Lalek) i dwa dla dzieci, tych najmłodszych. Jeden z nich,  „Czas na piknik”, artyści zrealizowali dwa lata temu, również w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

- Wracamy, bo świetnie się tu pracuje, w spokoju i atmosferze życzliwości – zapewnia Izabela  Zachowiczpoza tym surowa sceneria starych wiejskich budynków doskonale wpisuje się w atmosferę naszego przedstawienia.

Piąty spektakl „Kooperacji Flug” powstaje dzięki stypendium artystycznemu prezydenta Białesgotoku dla młodych twórców, przyznanego Izabeli Zachowicz.

źródło: PMKL

facebook