Dodana: 23 wrzesień 2018 18:28

Zmodyfikowana: 23 wrzesień 2018 19:35

Husarskie szarże i rywalizacja łuczników konnych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Ta żywa lekcja historii połączona z potężną dawką sportowych emocji miała miejsce w weekend 22 i 23 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej na VIII Dniach Tradycji Rzeczypospolitej i Zawodach Łucznictwa Konnego (Finał Pucharu Tor Polski). Popisom jeźdźców, tych z łukami i tych w strojach z epoki, towarzyszył kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.

Ilustracja do artykułu marsz5.jpg

W niedzielę 23 września najlepszym łucznikom konnym nagrody i wyróżnienia wręczył wicemarszałek Maciej Żywno. Zmaganiom łuczników i husarii kibicował też Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego (film, jego autorstwa poniżej).

- Międzynarodowe Zawody w Łucznictwie Konnym już się zadomowiły w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - podkreśla wicemarszałek Maciej Żywno. - Świetne zawody z barwnym pokazem bitwy Kozaków z Husarią. Jak zawsze w Saknsenie jest ciekawie. 

Tor Polski to jedna z trzech konkurencji zawodów łucznictwa konnego, obok Torów: Węgierskiego i Koreańskiego. Wymyślona przez Polaków kilka lat temu, szybko stała się popularna i od tego roku jest jedną z oficjalnych konkurencji Mistrzostw Świata w Łucznictwie Konnym. Nawiązuje do stylu bojowego. Tak jak na polu walki nie ma tu wydzielonego toru, zawodnik spotyka na trasie liczne przeszkody, strzały oddaje we wszystkich kierunkach. W tegorocznym, pierwszym Finale Pucharu Polski wzięło udział 26 łuczników z Polski, Litwy, Białorusi, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Będą walczyć o zwycięstwo przez dwa dni.

W niedzielę, po zakończeniu zawodów, rozpoczął się Dzień Tradycji Rzeczypospolitej. Wydarzenie odbywało się po raz ósmy, po raz pierwszy – na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Jak zwykle była to atrakcyjnie podana porcja wiedzy historycznej. Na początek – widowisko historyczno-edukacyjne. W programie między innymi: prezentacja siedemnastowiecznego wojska Rzeczypospolitej, pokaz szermierki polską szablą bojową , musztra piechoty. Na koniec – „Husaria konta Kozacy” czyli rekonstrukcja bitwy pod Łubniami sprzed trzystu osiemdziesięciu lat. Przypomni krwawe czasy powstań kozackich i siłę polskiego oręża.

 

Organizatorzy: Fundacja Obowiązek Polski, AMM Archery, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Za: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
(opr.mk)

 

 

facebook