Dodana: 12 grudzień 2018 08:37

Zmodyfikowana: 12 grudzień 2018 08:37

Gwiazdkowa niedziela w skansenie

Urok tradycyjnych ozdób choinkowych to nie tylko walory estetyczne, ale też, a może przede wszystkim - przyjemność, jaką daje wspólna praca nad ich wykonaniem. Przed laty wypełniała ludziom adwentowe wieczory. Dziś nie każdy potrafi zrobić własnoręcznie aniołka czy łańcuch ze słomy i papieru. Dlatego zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej na gwiazdkową Rodzinną Niedzielę w Skansenie, 16 grudnia o godz. 12.00.

Ilustracja do artykułu choinka jacow PMKL.jpg

Bez choinki trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie. Przystrajamy ją zwykle gotowymi ozdobami, które przynosimy ze sklepu, ale dawniej wykonywanie łańcuchów, słomianych gwiazdek, czy aniołków było jednym z rytuałów towarzyszących przygotowaniom do świąt.

Takie ozdoby nie są przypadkowe. Każdy z tych drobnych przedmiotów ma symboliczne, dziś już zapomniane znaczenie. Anioły opiekują się domem, bronią przed złymi mocami. Gwiazdki pomagają powrócić z dalekich stron tym, którzy wyjechali. Dzwonki oznaczają dobrą nowinę, jaką dla chrześcijan jest Boże Narodzenie, a kolorowe łańcuchy symbolizują więź i bliskość między członkami rodziny wspólnie spędzającymi święta. Ukryte znaczenie mają też wieszane na choince jabłka, orzechy i pierniki. Jabłka to zdrowie i uroda, orzechy – siła i dobrobyt. Wiszące na gałązkach piernikowe serduszko ma zapewnić temu kto je zje miłość i szacunek.

Dziś już nikt nie uważa świątecznych dekoracji za amulety, mimo to warto mieć na choince chociaż kilka tradycyjnych ozdób. Są piękne, a przy ich produkcji można spędzić z bliskimi niezapomniane chwile. Wszystkich, którzy chcą się nauczyć robienia łańcuchów ze słomy i papieru, gwiazdek i aniołków, zapraszamy do skansenu w trzecią niedzielę adwentu. Będzie rodzinnie, nastrojowo i świątecznie. 

 

Rodzinna Niedziela w Skansenie
Warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
16 grudnia 2018 r., godz. 12.00

Wykonywanie łańcuchów z papieru i słomy
Warsztaty wykonywania papierowych ozdób choinkowych (m.in. bombki, laleczki, pajacyki, koszyczki, ptaszki)
Ognisko (prowiant we własnym)
Koszt: 10 zł (od osoby)  
Rezerwacji można dokonać pod numerami telefonów: 509 336 816, lub  drogą e-mailową: edukacja@skansen.bialystok.pl

facebook