Dodana: 4 listopad 2018 15:20

Zmodyfikowana: 4 listopad 2018 17:48

Lucy Simon, kompozytorka muzyki do musicalu "Doktor Żywago" w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Kompozytorka przyjechała do Białegostoku na zaproszenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Spotkała się tutaj z realizatorami i artystami tworzącymi ten niezwykły spektakl. W pierwszy listopadowy weekend zobaczy dwa spektakle z dwiema różnymi obsadami.

Ilustracja do artykułu 41_opera_181103.jpg

Pierwszy spektakl zobaczyła w sobotę, drugi obejrzy dzisiaj, w niedzielę 4 listopada. I jak dotąd jest zachwycona - poziomem artystycznym, spektakularną scenografią, choreografią i reżyserią, a także wzruszającą scenografia. Warto zaznaczyć, że to największa jak dotąd na świecie inscenizacja Doktora Żywago.

W ten weekend musical „Doktor Żywago” wystawiony zostanie po raz ostatni w tym roku. Wznowienie na deskach OiFP – 14 lutego 2019 r. Lucy Simon do Białegostoku przyjechała ze swoją najbliższą rodziną, w czasie pobytu w naszym regionie odwiedziła tez Kruszyniany i tamtejszy meczet.

Sylwetka

Karierę zawodową Lucy Simon rozpoczęła w wieku 16 lat, występując wraz z siostrą Carly w duecie The Simon Sisters. W 1991 r. zadebiutowała na Broadwayu jako kompozytorka „Tajemniczego ogrodu”. Przez dwadzieścia pięć lat od premiery na Broadwayu „Tajemniczy ogród” cieszył się sukcesem w teatrach i salach koncertowych na całym świecie. Został uhonorowany nagrodami Tony i Drama Desk oraz nominacjami do nagrody Grammy. Również na Broadwayu pojawił się musical „Doktor Żywago” z jej muzyką, na podstawie nagrodzonej Nagrodą Nobla powieści B. Pasternaka o tym samym tytule. Po udanej, wielokrotnie nagradzanej produkcji w Australii z udziałem A. Warlowa (2011), musical został wystawiony na Broadwayu (2015). Musical rewiowy „A… My Name Is Alice”, zawierający jej utwory, zaprezentowano na Off-Broadwayu. „Tajemniczy ogród” odbył tournée regionalne, narodowe i międzynarodowe, „A… My Name Is Alice” narodowe, „Doktor Żywago” międzynarodowe. Musical „Doktor Żywago” zadebiutował też w Szwecji w Operze w Malmo. Artystka ma w swoim dorobku również muzykę do filmu („A Simple Wish”) czy telewizji („The Positively True Adventures of the Alleged Texas Cheerleading Murdering Mom” na kanale HBO, nagrodzone Emmy i Złotym Globem). Wielokrotnie nagrodzona za swoje dzieła m.in. prestiżową nagrodą teatralną Drama-Logue Award za „Tajemniczy ogród”, nagrodą Grammy w kategorii najlepszego nagrania dla dzieci za „In Harmony/A Sesame Street Record” (1981) oraz za „In Harmony 2” (1983). Jej dorobek fonograficzny obejmuje: albumy nagrane jako The Simon Sisters dla Kapp Records, solowe albumy „Lucy Simon” oraz „Stolen Time” dla RCA. Kompletny album z utworami z „Tajemniczego ogrodu” został nagrany w wykonaniu oryginalnej obsady z Broadwayu, Londynu i Australii.

Artystka z satysfakcją wspiera polską realizację, ciesząc się z możliwości przedstawienia „Doktora Żywago” europejskiej publiczności.

facebook