Dodana: 4 luty 2019 10:04

Zmodyfikowana: 4 luty 2019 10:04

„Adonis ma gościa” – bajka muzyczna powraca na scenę Opery

Na scenę kameralną Opery i Filharmonii Podlaskiej powraca bajka muzyczna „Adonis ma gościa” Freda Apke w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. Spektakle szkolne dla młodzieży 6, 7 i 8 lutego o godz. 10.00 i 12.00, a całe rodziny w weekend 8-9 lutego o godz. 12.00.

Ilustracja do artykułu 06_opera.jpg

W roli Adonisa obejrzymy: Rafała Supińskiego, Bartłomieja Łochnickiego i Wojciecha Ziółkowskiego, jako Węgiel wystąpią: Maciej Nerkowski, Monika Ziółkowska oraz Dorota Białkowska. Aktorom akompaniuje zespół Leśne Licho w składzie: Anna Krzysztofik-Buczyńska, Karina Komendera (fortepian), Amadeusz Buczyński, Andrzej Jabłoński (gitara elektryczna, gitara akustyczna), Cezary Just, Rafał Makarski, Maciej Skwierczyński (gitara basowa, kontrabas), Marcin Jadczak, Adam Krzyczkowski i Łukasz Zamaryka (perkusja). Teksty piosenek napisał Jakub Szydłowski do muzyki Jakuba Lubowicza.

Przedstawienie opowiada o wspólnym, z chwilowej konieczności, życiu dwóch odmiennych osobowości: Adonisa – pięknej, rozkapryszonej papugi, której do złotej klatki, będącej jej królestwem, los wrzuca czarną, pospolitą, ale bardzo niezależną wronę: Węgla. Oba ptaki mogą się od siebie czegoś nauczyć, o ile tylko spojrzą dalej niż na czubek własnego... dzioba.

Spektakl zabawnie przedstawia możliwość ujrzenia w kimś innym, odmiennym, różnym nie kogoś, kto jest zagrożeniem, ale kogoś, kto pozwoli nam myśleć inaczej, zwróci uwagę na inną stronę życia, odsłoni jego nieznane strony. Opowiada o tym, że można różnie żyć, nie przeszkadzając innym ani nie narzucając im swoich jedynie słusznych przemyśleń. Uczy zrozumienia dla inności.

Przede wszystkim jednak – rozbawi do łez. Dzieciaki wzruszy niespodziewana przyjaźń ptaków, dorośli pół żartem pół serio przypomną sobie scenki z życia towarzyskiego i rodzinnego. Chcemy czy nie, zostaniemy wciągnięci do wspólnej zabawy, a wszystko w rytmie piosenki.

mat. OiFP
fot. M. Heller

facebook