Dodana: 13 wrzesień 2018 10:27

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2018 10:27

Festiwal Światła i Sztuki Ulicy startuje już po raz 5. …i szuka miejsca na mural oraz wolontariuszy

Już za miesiąc rozpoczyna się V Edycja Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko”. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 5 i 6 października. Tradycyjnie, jak co roku, wszystkie atrakcje Festiwalu będą dostępne w piątek i sobotę od zmroku około godz. 19 do godz. 22.

Ilustracja do artykułu lumo-002.jpg

Co przyświeca festiwalowi światła, czyli jaka jest idea

 

Lumo Bjalistoko to innowacyjny festiwal, który za pomocą światła dokonuje zaskakujących metamorfoz nocnej przestrzeni miejskiej. Łączy oryginalne pomysły i techniki instalacyjne, tworząc tym samym nieszablonowe formy sztuki. Główną ideą jest ukazanie rozmaitych form artystycznych prezentowanych na obszarze miasta.

 

Zapraszamy różnorodnych lokalnych artystów, promujemy ich niezwykłą twórczość – mówi Damian Dworakowski, dyrektor Festiwalu. – Naszym celem jest tworzenie nieoczywistych kolaboracji. Na przykład projektantka mody wykona instalację artystyczną, malarz będzie tworzył na żywo tło wizualne do utworu muzycznego, a tancerki wykorzystają instalację świetlną jako element swojej scenografii. Wspólne realizacje są tym, co oddaje sens naszego przedsięwzięcia – połączenie różnych dziedzin sztuki – światła, dźwięku, ruchu – wzajemne ich przenikanie się i uzupełnianie.

 

Podczas tegorocznego wydarzenia białostoczanie oraz mieszkańcy regionu będą mogli zobaczyć animacje wyświetlane na zabytkowych budynkach w centrum miasta, iluminacje    w przestrzeni miejskiej i parkowej, pokazy taneczne i kuglarskie, niecodzienne instalacje artystyczne,  nowatorskie  pokazy  sztuk  performatywnych  łączących  światło  i   dźwięk oraz street art, którego efektem będzie kolejny już mural upiększający stolicę Podlasia.

 

Wolontariusze poszukiwani...

 

Festiwal Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko” 2018 już za  trzy tygodnie. W związku    z wytężonymi pracami nad jego  przygotowaniem  organizatorzy  zapraszają  wolontariuszy do współpracy. To wyjątkowa szansa na poznanie Festiwalu od kuchni oraz zdobycie nowych umiejętności w dziedzinie organizacji i promocji.  To  przede wszystkim  doskonała okazja  do nauki organizacji przedsięwzięć i wydarzeń, tworzenia własnych instalacji i iluminacji, korzystania z nowych technologii w sztuce, a także do dobrej zabawy przy budowaniu festiwalowych atrakcji.


 

Jak ciekawe to wydarzenie można zobaczyć na relacji z poprzedniej edycji https://link.do/filmulumo2017

 

Pierwsze spotkanie wolontariuszy już w najbliższą środę, 19 września o godz. 19 w biurze Festiwalu przy ul. Jana Klemensa Branickiego 15.

Jeśli interesujesz się majsterkowaniem, masz chęć poznać techniczną stronę tworzonych instalacji, masz swój własny pomysł, który moglibyśmy wspólnie zrealizować, bądź po prostu chcesz pomóc i przy okazji poznać ciekawe jednostki ludzkie, to czekamy właśnie na ciebie - zachęca Damian Dworakowski.

... i miejsce na mural też

 

„Lumo Bjalistoko” nie ogranicza się do centrum miasta. Dlatego co roku z jego inicjatywy powstaje nowy mural, który każdorazowo zdobi inną dzielnicę Białegostoku. Do tej pory powstało już siedem tego typu prac.

 

Naszą ideą  jest  tworzenie  sztuki  w  przestrzeni  miejskiej,  ale  nie  skupiamy  się  jedynie  na centrum – tworzymy też w przestrzeni białostockich osiedli – wyjaśnia Dworakowski, dyrektor Festiwalu. – Przykładem takich działań są murale „Matka Natura” przy ul. Konopnickiej oraz „Zimorodek i motyle” przy ulicy Pogodnej. W tym roku również chcemy stworzyć mural w innych dzielnicach miasta i w związku z tym poszukujemy ściany, na której mieszkańcy chcieliby zobaczyć nową pracę. Dlatego zachęcamy członków wspólnot mieszkaniowych i lokatorów spółdzielni mieszkaniowych  do  zgłaszania  propozycji  ścian,  na których moglibyśmy tę grafikę wykonać.

Organizatorzy  będą  niezmiernie   wdzięczni   za   wszelkie   propozycje.   Zachęcają   też   do uczestnictwa w nadchodzącym, V Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko”, gdyż jak podkreślają, wydarzenie jest skierowane do wszystkich, bez względu na wiek, mających chęć zobaczyć, jak różne formy sztuki potrafią zmienić oblicze pozornie znanych przestrzeni.

facebook