Dodana: 29 marzec 2022 14:52

Zmodyfikowana: 29 marzec 2022 15:00

Obrady WRDS. O pomocy Ukrainie i przeciwdziałaniu pandemii

Wsparcie udzielane Ukraińcom oraz aktualna sytuacja w ochronie zdrowia w związku z pandemią COVID-19. Między innymi na te tematy rozmawiali członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS), podczas posiedzenia we wtorek, 28 marca.

Dwóch mężczyzn siedzi przy stole

Na początku obrad Jarosław Sadowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przedstawił harmonogram związany z przygotowaniem „Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia dla woj. podlaskiego na rok 2022”. Jest to kluczowy dokument, który z jednej strony przedstawia analizę regionalnego rynku pracy, z drugiej – określa kierunki działań, jakie należy podjąć. Projekt planu został poddany konsultacjom społecznym i zaopiniowany pozytywnie przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy. W tym tygodniu trafi na posiedzenie zarządu województwa.

– Jego główny cel to wzrost zatrudnienia osób w wieku 20-64 lat. I jako województwo idziemy w dobrym kierunku. W ostatnim roku ten wskaźnik był u nas wyższy niż średnia ogólnopolska – powiedział Jarosław Sadowski.

Około 10 tys. Ukraińców w Podlaskiem

Ważnym tematem obrad była sytuacja uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju. Wojewoda Bohdan Paszkowski poinformował, że do naszego kraju przybyło ponad 2,3 mln Ukraińców. Z tego do Podlaskiego przyjechało ok. 10 tys. (biorąc pod uwagę wydane numery PESEL), z czego 4 tys. zajmuje zbiorowe miejsca zakwaterowania, monitorowane przez województwo, reszta znajduje schronienie w domach prywatnych. Około 95 proc. to kobiety z dziećmi.

Jak wynika ze statystyk, najpopularniejsze miejsca pobytu uchodźców to województwa przygraniczne: lubelskie i podkarpackie oraz duże aglomeracje, jak Warszawa, Kraków, Wrocław.  

– Liczymy się z tym, że – w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie – będą się pojawiały różne fale uchodźców. Teraz ten ruch się ustabilizował, zmalał. Dziennie granicę przekracza 30-40 osób, a nie kilkaset, jak na początku wojny – podkreślił wojewoda.

Wsparcie samorządu województwa

Z kolei Krzysztof Szeweluk, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka, przedstawił szeroki zakres pomocy, jaką zaoferował od dnia agresji Rosji na Ukrainę samorząd województwa. W Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie przebywa 49 matek z dziećmi z Ukrainy. Tam mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie i pomoc medyczną. Docelowo Ukraińcy mają zamieszkać w Suwałkach. Budynek jest właśnie dostosowywany do ich potrzeb. 

Ukraińcy mają też zapewnioną pomoc w jednostkach medycznych. Mogą również bezpłatnie podróżować autobusami PKS Nova, spółki podległej województwu.

Zastępca dyrektora mówił również o koncertach i zbiórkach, organizowanych na rzecz uchodźców. Poinformował także o trzech transportach z darami na Ukrainę, sfinansowanymi z budżetu województwa. Dwa z nich zawierały środki medyczne, a jeden – szpitalny sprzęt medyczny. To wynik stanowiska radnych wojewódzkich, którzy podczas sesji, 28 lutego, potępili agresję Rosji na Ukrainę oraz zadeklarowali pomoc i wsparcie Ukraińcom. W sejmiku działa też Komisja doraźna ds. pomocy Ukraińcom, która na bieżąco monitoruje sytuację na Ukrainie i oferowany system wsparcia.

– Planujemy również uruchomić środki unijne, które umożliwią lepsze dostosowanie miejsc pobytu, naukę języka czy pomoc prawną dla uchodźców – zapowiedział Krzysztof Szeweluk.

Pandemia w odwrocie

Tematem posiedzenia była również sytuacja w ochronie zdrowia w województwie podlaskim w związku z pandemią COVID-19. Jak przedstawił Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ostatnia, czwarta już fala pandemii miała miejsce w lutym br. Łącznie od początku jej trwania odnotowaliśmy w regionie 150 tys. zakażeń (2,5 proc. w skali kraju) i 3,6 tys. zgonów (3 proc. w skali kraju). W pełni zaszczepionych jest w Podlaskiem 566 tys. osób.

Nie ma żadnych problemów z obłożeniem szpitali. Są one zajęte w 60-65 proc., co zbliża nas do liczb sprzed pandemii.

***

W skład WRDS wchodzą: marszałek województwa, wojewoda, przedstawiciele organizacji związkowych i organizacji pracodawców. Do jej zadań należy m.in.

  • opiniowanie projektów ustaw, strategii rozwoju województwa i innych programów,
  • rozpatrywanie spraw o zasięgu wojewódzkim, które zostały przekazane przez Radę Dialogu Społecznego (RDS),
  • przekazywanie RDS oraz organom administracji publicznej rekomendowanych rozwiązań i propozycji zmian prawnych,
  • a także rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych powodujących konflikty między pracodawcami a pracownikami.

Od 1 stycznia 2022 r. funkcję przewodniczącego WRDS pełni Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka               
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook