Dodana: 8 grudzień 2021 14:00

Zmodyfikowana: 8 grudzień 2021 14:04

Nowoczesne metody nauczania – konferencja w CEN

Programowanie z Photonem, wykorzystanie gry Minecraft w nauczaniu, komunikacja z MÓWiKiem – to tylko niektóre z tematów konferencji „Interdyscyplinarne narzędzia i metody nauczania - rozwiązania edukacyjne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii”. Spotkanie zorganizowały Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i firma Photon Entertainment. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Mężczyzna na tle plakatu z napisem Nowoczesne technologie.

Celem konferencji była popularyzacja nowoczesnych technologii i rozwiązań metodycznych zmierzających do zwiększenia stosowania narzędzi TIK (technologie komunikacyjno-informacyjne) w edukacji oraz na zajęciach kształtujących kompetencje społeczne uczniów.  O tym, jak wykorzystać nowoczesne technologie w nauczaniu debatowali eksperci, pedagodzy i dyrektorzy podlaskich szkół.

W części wykładowej temat „Edukacja z robotem Photon: od przedszkola do szkoły średniej, od nauk humanistycznych po ścisłe” zaprezentowała Karolina Frąckiewicz z firmy Photon Entertainment. O programowaniu z robotem Photon w edukacji przedszkolnej opowiedziała Aneta Drzewiecka, nauczycielka Przedszkola Samorządowego nr 82 w Białymstoku.

Innowację pedagogiczną „Z Photonem w świat” podczas połączenia online z pierwszą photonową klasą ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. T. Kościuszki w Kłodzku zaprezentowała Agnieszka Ogiegło.
„Jak bezpiecznie eksperymentować i uczyć - Minecraft w edukacji” to temat wystąpienia Artura Rudnickiego, przedstawiciela firmy Microsoft.

„Program Mówik w edukacji dzieci i uczniów z trudnościami w porozumiewaniu” zaprezentował   Andrzej Cwaliński, doradca metodyczny Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Podczas konferencji uczestnicy mogli się przenieść do wirtualnego laboratorium chemicznego, które zaprezentował Paweł Romańczuk z wydawnictwa Nowa Era.

Odbyły się też warsztaty: spotkanie „O sztucznej inteligencji z robotem Photon” prowadziły Katarzyna Gagan i Anna Krawczuk. Natomiast warsztat o „Edukacji społeczno-emocjonalnej z robotem Photon” odbył się pod okiem Karoliny Frąckiewicz.

„Konstruowanie pomocy komunikacyjnych w aplikacji MÓWik, MÓWik PRINT, Gadaczek Pro” poprowadził Andrzej Cwaliński, a Artur Rudnicki „Jak bezpiecznie eksperymentować i uczyć - Minecraft w edukacji”.   
Monitory interaktywne zaprezentowali przedstawiciele Portal nowoczesnych nauczycieli MWS oraz firmy Vidis.

Jak podkreślają organizatorzy, udział w konferencji przybliżył uczestnikom nowe edukacyjne rozwiązaniach z wykorzystaniem narzędzi TIK, które można wdrożyć w szkołach oraz metody umożliwiające przygotowanie i prowadzenie aktywizujących zajęć lekcyjnych.

Konferencję patronatem objęła też Podlaska Kurator Oświaty. 

 

źródło: Centrum Edukacji Nauczycieli
oprac.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook