Dodana: 18 styczeń 2017 09:37

Zmodyfikowana: 18 styczeń 2017 09:37

Białystok przygotowuje się do 93. Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce

Najważniejsze krajowe zawody lekkoatletyczne odbędą się między 21 a 23 lipca. Mistrzostwa Polski seniorów – mężczyzn i kobiet – będą gościć w stolicy Podlasia pierwszy raz w historii. W związku z przygotowaniami Białystok odwiedzili prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryk Olszewski i słynny polski kulomiot, działacz PZLA Tomasz Majewski

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

W Białymstoku odbyły się już jedne mistrzostwa - ale tylko mężczyzn i było to ponad 80 lat temu. Tę sportową rywalizację zorganizowano w 1935 roku. W tegorocznym sezonie białostockie zawody będą dla polskich lekkoatletów ostatnią szansą na wywalczenie przepustek uprawniających do startu w 16. IAAF Mistrzostwach Świata, które zostaną zorganizowane w sierpniu 2017 r. w Londynie. Wystartują w nich najlepsi polscy lekkoatleci, na czele z rekordzistką świata i zdobywczynią złotego medalu na igrzyskach w Rio de Janeiro – Anitą Włodarczyk.

 

Za organizację Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce w Białymstoku będzie odpowiadał Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Od strony merytorycznej organizację zawodów wesprze Podlaski Związek Lekkiej Atletyki.

 

– Białystok od lat aktywnie wspiera lekkoatletykę, czego efektem był między innymi wyjazd zawodników z naszego miasta na igrzyska do Rio de Janeiro – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podczas spotkania z gośćmi. – Dlatego decyzję o zorganizowaniu mistrzostw w naszym mieście przyjęliśmy z ogromną satysfakcją i staramy się do nich przygotować jak najlepiej.

 

W przyszłym roku na mistrzostwach, przed własną publicznością, będą mogli zaprezentować się najlepsi białostoccy zawodnicy – np. medalista olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki i halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż Kamila Lićwinko.

 

Organizacja przez BOSiR tak ważnej imprezy zbiegła się  z tegorocznym jubileuszem 90-lecia istnienia białostockiego stadionu lekkoatletycznego. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 5 września 1926 r. Wówczas składał się on z terenu do gry w piłkę nożną, dwóch kortów tenisowych, bieżni o długości 425 m oraz pawilonu z krytą trybuną dla widzów.

 

Stadion w Zwierzyńcu w ubiegłym roku został zmodernizowany. Bieżnia, z której przez 18 lat korzystali sportowcy, została rozebrana. Nowa jest wykonana z najwyższej klasy prefabrykowanej wykładziny kauczukowej. Powierzchnia syntetyczna zajmuje prawie 8 tys. m2. Na stadionie pojawiło się także nowe stanowisko do rzutu młotem, pchnięcia kulą oraz skocznia w dal. Przebudowa stadionu kosztowała ponad 3 mln zł.

źródło:UM Białystok
oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook